مطالعات اخیر نشان داده که افرادی که در حضور شریک زندگی خود از تلفن های همراه یا شبکه های اجتماعی استفاده می کنند مشکلاتی در روابط خود پیدا خواهند کرد.استفاده پی در پی  از تلفن باعث بی اعتنایی به شریک زندگی می گردد و روابط مشترک را دچار مشکل و باعث عدم رضایت  و افسردگی می گرددد. سوال، چرا؟  احتمالاً به این دلیل که شریک زندگی احساس می کند در زندگی در اولویت قرار ندارد  و این منجر به درگیری های  کوچک و بزرگی می گردد. پس راه حل چیست؟  راه حل وجود دارد ولی چندان آسان نیست. افراد در مورد شرکای زندگی خود حساس هستند و کوچکترین بی اعتنایی را درک می کنند. فکر می کنند:  او دیگر مراقبم نیست یا  به من گوش نمی دهد یا من در اولویت زندگی اش نیستم.هنگامی که این اتفاق بیافتد، باعث می شود تا فرد  احساس نا امنی، مبارزه، عدم صمیمیت ، عدم ارزش و احترام کند. تمام چیزهایی که به راحتی یک رابطه سالم را به خطر می اندازد. چرا افراد دست از این کار بر نمی دارند؟ چرا که نه، می توان در درمان روابط  قدمی برداشت و دوباره ایجاد صمیمیت، امنیت، احترام، ارتباط خوب، و احساس ارزش را بوجود آورید.

اما مشکل اینجاست که نمی دانند چگونه؟ اکثر افراد می خواهند رابطه ای سالم داشته باشند ولی راه حل درستی را انتخاب نمی کنند. اگر رابطه ای دچار مشکل شد، باید دانست که این رابطه روز به روز و کم کم به رابطه ای ناسالم  و مشکل دار تبدیل شده است.پس باید با دقت و کسب مهارت هایی آن را دوباره به حالت اول باز گرداند.

بر اساس یک بررسی کامل برنظریه و پژوهش ها بر روی فرایندهای رابطه سالم، شناسایی این سه مهارت به عملکرد رابطه سالم کمک خواهند کرد:

1- بینش:  بینش  عبارتند از  آگاهی ، درک و یادگیری است.

2-  روابط  متقابل : روابط متقابل یعنی به رسمیت شناختن طرف مقابل و این که دیگران و نیازهای آنان نیزمهم هستند.

3- تنظیم احساسات :  تنظیم احساسات در رابطه با چیزهایی است که در زندگی مشترک اتفاق می افتد.

فعل و انفعالاتی که در این سه مهارت رخ می دهد، باعث ایجاد رابطه ای سالم می گردد و از رفتار های مخرب و مشکل دار جلوگیری می کند. حال اگر ما بیاموزیم که از این مهارت ها استفاده کنیم ، نه تنها در استفاده از تلفن همراه، بلکه از هر آنچه که روابط مشترکمان را به مخاطره می اندازد، جلوگیری می کنیم.حال چگونه از این مهارت ها برای کاهش پیامد های منفی استفاده نماییم.

 اگر شما همیشه  با تلفن همراه در شبکه های اجتماعی هستید و از امروز می خواهید مهارت اول یعنی بینش خود را افزایش دهید، باید از خود بپرسید که چرا شما تا این حد نیاز به جستجو در شبکه های اجتماعی دارید ؟ چه چیز شما را به سمت تلفن همراهتان سوق می دهد؟ این شبکه ها چه سرویسی به شما می دهند؟

ممکن است دلیل این وابستگی  این باشد که شما خود را در جامعه احساس می کنید و عدم اتصال به معنای تنها ماندن در زندگی است.

اما به خاطر داشته باشید که بینش یک مهارت است و به تنهایی کافی نیست. نه تنها بینش بلکه هیچکدام از مهارت ها نمی توانند نتیجه خوبی داشته باشند. در ضمن همچنان که شما بر روی مهارت بینش خود کار می کنید شریک زندگی شما نیز باید به این بینش دست یابد. او هم برای این خواسته خوب باید آگاهی و بینش داشته باشد. او چرا از شما می خواهد که همیشه با تلفت حرف نزنید یا در شبکه نباشید.  او هم باید دلایل خود را روشن بگوید مثلاً دیگر اولویت اول زندگی اش نیستید یا دیگران برای شما مهم ترند و …

 مهارت دوم روابط متقابل است. پس باید به یک رویکرد متقابل  دست یابید. حال شما در مورد استفاده از تلفن چه احساسی دارید، و در مقابل همسرتان چه احساسی را تجربه می کند. روابط شما دچار مشکل شده است. حال شما خود را جای شریک زندگیتان بگذارید. اگر شریک زندگیتان کاری کند که شما احساس نا امنی در زندگی مشترک کنید، چه احساسی خواهید داشت. درک متقابل احساسات مهم است.حالا شما بینش و آگاهی نسبت به خود کسب کردید و می دانید که فشار دادن هر دکمه تلفن چه معنایی در زندگی شما ایجاد می کند. اگر شما و شریک زندگی به آگاهی و بینش دست یابید، آنگاه می توانید از نیازهای یکدیگر مراقبت نمایید. سپس با هم  به یک راه حل  مشترک برسید که احترام و رابطه سالمی برای هر دوی شما به همراه خواهد داشت.

مهارت سوم تنظیم احساسات است، در ساختن رابطه ای سالم است. شما باید بتوانید آرام باشید و در مورد انتخاب های خود فکر کنید.

بدون تفکر نگویید: نه، امکان ندارد

آیا درک نیاز های شریک زندگی و همدردی  با او خوب خواهد بود؟ آیا می توانید با هم کاری مشترک انجام دهید؟

شما قصد صدمه زدن به شریک زندگیتان را ندارید. چک کردن تلفن در همه زمان کار خوبی نیست. آرام آرام احساسات خود را کنترل کنید.شما باید خودتان آگاه باشید. شریک زندگیتان را درک کنید و شرایط رضایت بخشی را فراهم آورید. اگر هر دو شما مهارت ها را به خوبی بشناسید، فرصتی  بهتربرای نیازهای شریک زندگی خود  فراهم می آورید، که در نتیجه  کاهش درگیری و حتی احترام و ارزش بیشتری را ایجاد می نمایید. حس ارزش داشتن لازمه، یک رابطه ای سالم است.