تغییر تکنولوژی موجب برانگیخته شدن مغز و افزایش هوش می شود .اما این مسئله فقط در صورتی که تکنولوژی به رقابت با ما بپردازد ، ممکن است درست باشد. در جهانی که توسط ماشین های هوشمند اداره می شوند، زندگی ما می تواند بسیار ساده تر شود. ممکن است این مسئله از هوشیاری ما بکاهد؟

عصر ماشین ها

بعد از انقلاب صنعتی ماشین ها جانشین نیروی انسانی شدند. پروسه ای که در بخش کشاورزی هم مثل کارخانه های صنعتی همان نقش را بازی کرد و موجب شد موج عظیمی از کشاورزان برای ادامه زندگی مجبور به جابجایی  و تغییر مکان از روستا به شهرها شوند. وقتی ماشین ها بسیاری از کارهای یدی را در اختیار گرفتند ، مردم کمتر تحرک فیزیکی پیدا کردند  و در نتیجه وزنشان افزایش یافت . سبک زندگی کم تحرک  جهانیان را به چاقی سوق داد و زمینه را برای بسیاری  از بیماری های متابولیک از قبیل ناراحتی های قلبی ، بیماری های کلیوی ، و دیابت نوع دوم فراهم نمود. در حالی که بدن ما به استراحت می پرداخته ، مغز ما مجبور بوده که سخت تر کار کند. به هر حال تردد در یک شهر با جمعیت بالا و متراکم ، نسبت به تردد در یک روستا بسیار سخت تر است. به عنوان مثال : کارهای مدرن ( فعالیت های شهری ) پیچیدگی بیشتری دارند و باید به سرعت انجام گیرند. همچنین نیازمند آموزش بیشتری هستند، زیرا کارمندان باید به سرعت به اطلاعات جدید بپردازند.حتی در زمان استراحت ما ، مغز ما به منظور استخراج و پردازش اطلاعات از کتب ، مسائل سمعی و بصری ، سرگرمی ها ، برخورد ها ، موزیک ، مطالعه ، اخبار و غیره به سختی مجبور به کار است.

امروزه در عصر اینترنت حجم اطلاعات به صورت بالقوه موازی با رشد تکنولوژی های الکترونیکی رشد می کنند. حجم افرادی که به صورت الکترونیکی با آن ها ارتباط داریم، به سادگی با رسانه های اجتماعی از قبیل فیسبوک و توئیتر رشد می کنند .تمام این کار های اضافه برای مغز ، ما را هوشمند تر خواهد کرد. این امر به توضیح این مسئله که چرا در تمام کشورهای توسعه یافته انسان ها از یک نسل به نسل دیگر به طور مداوم هوشمندتر می شوند کمک می کند. پدیده ای که اثر فلن نامیده می شود.البته آن ها دلایل دیگری هم دارند ؛ دلایلی از قبیل اصلاح وبهبود تغذیه ، روش های بهتر برای زایمان که احتمال آسیب رسیدن به مغز را کم می کنند. بهبود یافتن وضعیت بهداشتی و سلامت عمومی که آسیب های دوران طفولیت را کاهش می دهد.

اثر جیوس

در رمان های پی.جی ووندهاوس، برتی ووستر از اتهام و مجازات گریخت، چرا که در آن جا جیوس با قدرت ذهنی برتر از او حمایت کرد. بر اساس این تشبیه ، مردمان آینده در خطر کم هوشی قرار دارند چرا که ماشین ها برای آن ها فکر خواهند کرد.آیا واقعا هوش مصنوعی ما را برده خواهد کرد؟ از آن گذشته ماشین حساب های الکترونیکی آن طور که آموزگاران از آن بیم داشتند ، موجب توقف و اختلال  یادگیری ریاضی در دانش آموزان نشدند. امروزه هوش مصنوعی بر بسیاری از کارهای انسانی حکمرانی می کنند. به عنوان نمونه هواپیماها بیشتر اوقات توسط خلبانان اتوماتیک  به پرواز در می آیند، علاوه بر آن مسائل پیچیده کنترل ترافیک هوایی در شمار زیادی از فرودگاه های مدرن توسط هوش مصنوعی تحت کنترل هستند ؛ چرا که آن ها نسبت به کنترل گرهای انسانی در فرودگاهها ، قابلیت و عملکرد بهتری دارند.

همچنین امروزه برنامه های کامپیوتری علاوه بر اینکه توانایی آزمودن فرضیه های علمی را دارند، می توانند شعر یا حتی رمان بنویسند. امروزه هوش مصنوعی در بسیاری از ابعاد زندگی ما وجود دارند. به این دلیل ساده که ماشین های هوشمند می توانند عملکرد بهتری نسبت به انسان داشته باشند. مثلاً در بعضی استعدادها که تصور می شد که انسان در آنها بهتر است؛ به عنوان مثال بازی شطرنج . یا یادآوری چیز های جزئی در بازی خطر.( کامپیوتر های آی . بی . ام گری کاسپارف و کن چنینگ را در همان بازی ها شکست دادند.)

به همان اندازه که ماشین ها باهوش تر می شوند، کارهایی فراتر از فکر ما برایمان انجام خواهند داد و زندگی را ساده تر خواهند کرد.

زندگی آسان

در آینده کاربا سیستم های الکترونیکی احتمالاً ساده تر از زمان حال خواهد شد. به جای تلاش برای شناسایی  خودمان توسط بعضی سیستم های الکترونیکی از طریق رمز که به یادآوری آ ن ها سخت است ، سیستم ها در آینده با به کار بردن کاتالیزور های سنجش ( بایو متریکس) ، مواردی از قبیل اثر انگشت ، تصویر عنبیه چشم ، حتی صدای منحصر به فرد ضربان قلب  و مواردی از این قبیل کار خواهند کرد.

همچنین  ممکن است بیشتر تکنولوژی ها در آینده به گونه ای  خواهند بود که با صدا به  کار درآیند  و کاربرد کی برد کمتر از گذشته شود. ما می توانیم با ماشین ها همچون دوستانمان یا پیش خدمتمان حرف بزنیم ( البته اگر یکی داشته باشیم). در آینده دستیاران الکترونیکی به گونه ای پیشرفت خواهند کرد وبه نقطه ای خواهند رسید که همچون خدمتکاران واقعی اعمال آن ها را انجام دهند.انجام اعمالی چون: سازماندهی مراسم جشن ، رفع ایراد ها و….

در این مرحله کشمکش و رقابت طولانی ما با تکنولوژی رو به پایان است .

برنی فوستر: ما می توانیم امور را ساده بگیریم با دانستن این که کار سخت برنامه ریزی و سازماندهی توسط مغز قویتر دستیار الکترونیکی انجام پذیر خواهد بود.

کم کاری ذهنی موجب پس روی مغز ما می شود.آینده یک ابهام زیباست.

بدون نظر

جواب دادن