اختلالات خوردن

1- اختلال خوردن چیست؟

اختلال خوردن اغلب در فرهنگ مرفه رخ می دهد، به ویژه در امریکا، که  یک دهم  افراد دچار بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی هستند. این اختلال بیشتر در زنان و نوجوانان دیده می شود، اما شیوع آن در میان مردان جوان هر ساله رو به افزایش است.

فشارهای روانی واسترس های گیج کننده زندگی گاه در خوردن انسان اختلال ایجاد می کند. هر دو بی اشتهایی و پرخوری ها میل انسان برای کنترل را نشان می دهد.در پر خوری فرد با خوردن بی رویه اضافه وزن پیدا می کند و احساس می کند که غذا خوردن از کنترل او خارج شده است. این افراد میل شدید و بی رویه به شراب خواری نیز پیدا می کنند.

در اختلالات بی اشتهایی عصبی و پر خوری عصبی دو صفت بارز شخصیتی یعنی  کمال گرایی و وسواس نقش بزرگی دارد. همچنین این افراد اغلب دارای اختلالات افسردگی و اضطراب نیز هستند.

درمان این اختلالات ساده نیست و غالباً مقاوم به درمان هستند. بسیاری از موارد می تواند تهدید کننده حیات بوده که در این صورت بیمار مبتلا به این اختلال ها باید در بیمارستان بستری شده به شدت تغذیه اش مورد کنترل قرار گیرد.

2- علایم اختلال خوردن

اختلال خوردن آشفتگی غذایی است که به صورت های پر خوری  و بی اشتهایی ظاهر می شود و نشانی از شکنندگی  هیجانی و عاطفی فرد  می باشد. از آنجا که خوردن یک بخش مهم و طبیعی از زندگی است، این اختلال بسیار اهمیت دارد.

گاهی انسان کمتر غذا می خورد وگاهی زیادتر ولی اگر میل به زیاد خوردن و یا کم خوردن  به طور فزاینده  و قابل توجهی تغییر یابد و تبدیل به دغدغه فکری فرد گردد ، از این پس باید به عنوان یک اختلال درمان گردد.

در بی اشتهایی، افراد مبتلا به طور چشمگیری کم غذا می خورند و طبیعتاً به طورچشم گیری وزن خود را از دست می دهند.

علائم  اختلال بی اشتهایی شامل:

امتناع از حفظ وزن بدن و پیوسته فرد علاقمند است که لاغرتر شود.

 • ترس شدید از اضافه وزن و یا چاق شدن
 • تاثیر شدید وزن بدن و یا شکل در خود ارزیابی
 • دوره های قاعدگی غیرمعمول در آنانی که به سن بلوغ رسیده اند
 • استفاده از هر دو محدودیت غذایی یا بیش از حد ورزش برای کم کردن وزن بدن
 • احساس سرما و یا بی حال، به دلیل افت درجه حرارت بدن ک
 • اختلال رشد مو در سراسر بدن
 • پوستی زرد و خشک
 • موهای شکننده و ناخن
 • یبوست شدید

در پرخوری، دوره محدودیت غذایی توسط حملات شراب خواری و  خوردن غذا است که فرد پس از آن، از پاکسازی معده با  استفراغ  غذا و رفتار جبرانی مثل ورزش ، روزه  استفاده می کند. در نتیجه، ممکن است افرادی که دارای پر خوری باشند، وزن نرمال داشته باشند.

علائم پرخوری عبارتند از:

 • دوره های عود شراب خواری و خوردن، به طوری که در فاصله های زمانی کم فرد بیشتر از مردم عادی شراب بنوشد و غذا بخورد.
 • در طول دوره شراب خواری و غذا خوردن، فرد احساس می کند که نمی تواند متوقف میزان نوشیدن و خوردنش را کنترل کند.
 • برخی از رفتار جبرانی برای جلوگیری از افزایش وزن؛ شایعترین آن، بالا آوردن غذا بعد از خوردن آن است که به اصطلاح پاکسازی انجام می شود، اما استفاده از ملین و بیش از حد ورزش نیز به طور گسترده استفاده می شود.
 • تاثیر شدید وزن بدن در ارزیابی خود
 • گلو درد التهاب مزمن
 • غدد متورم در گردن یا فک
 • از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی آن به دلیل پاکسازی های پی در پی و تماس مینای دندان با اسید معده.
 • ازدست دادن آب بدن به علت پاکسازی مایعات
 • مشکلات کلیوی از سوء ادرار آور است.
 • خوردن بسیار زودتر از حالت طبیعی
 • خوردن تا احساس ناراحتی کامل
 • خوردن مقادیر زیادی از مواد غذایی حتی زمانی که گرسنه نیستند
 • به تنهایی غذا خوردن به دلیل شرم و خجالت بیش از رفتار غذا خوردن
 • شراب خواری خوردن حداقل دو روز در هفته به مدت شش ماه یا بیشتر رخ می دهد

3- دلایل اختلال خوردن

تا حدودی دلیلی برای اختلال خوردن مشخص شده است. ولی بروز این اختلال در طبقه مرفه بیشتر که در آن فراوانی مواد غذایی وجود دارد کمی عجیب است و کسی نمی داند عمل داوطلبانه ای مثل غذا خوردن چرا باید در این طبقه دچار اختلال گردد.

کنترل اشتها و تنظیم مصرف غذا بسیار پیچیده است، با هورمون های بسیاری را در مغز و بدن کمک به سیگنال های گرسنگی و سیری. پس زیست شناسی  عامل مهمی در این اختلال است.

تصور می شود که فرهنگ در اختلال خوردن نقش مهمی ایفا می کند. به عنوان مثال زیبایی در میان زنان برخی فرهنگ ها با معیار وزن تعریف شده است. والدین در بروز این اختلال تأثیر دارند. پدر و مادر که بر نظر می رسد با رژیم های غذایی سنگین و انتقاد از بدن فرزندان خود احتمال  بروز این اختلال را در فرزندان خود افزایش دهند.

شرایط استرس زا، مشکل اجتماعی، تنهایی، افسردگی و دیگر احساسات ناخوشایند نیز می تواند دلیل مهمی در این اختلال باشد.

4- درمان اختلال خوردن

مراقبت های پزشکی، از جمله بستری شدن در بیمارستان برای درمان سوء تغذیه و یا ایجاد افزایش وزن الزامی است. در صورتی مشکلات روانی ، روان درمانی یک بخش ضروری  برای درمان برای اختلال خوردن است. روان درمانی می تواند به صورت های انفرادی، گروهی ، خانواده درمانی و حتی ترکیباتی از آنان  باشد. اغلب به بیماران اختلال خوردن،   داروهای ضد افسردگی، برای  بهبود خلق و خوی  و عقده های روانی تجویز می شود.

5- بیشتر درباره بی اشتهایی

 بی اشتهایی عصبی اختلال در غذا خوردن است که به ویژه در میان زنان جوان شایع تر از مردان جوان است. مشخص شده کسانی که دچار اختلال بی اشتهایی هستند، تصویر تحریف شده ای (Body image) از بدن  خود دارند. یعنی با اینکه بسیار لاغر هستند ولی پیوسته بر این تصورند که فرد بسیار چاقی هستند. این اختلال  با کمال گرایی و افسردگی در ارتباط است و جز اختلال روانی  کشنده  می باشد. بی اشتهایی به درمان بسیار مقاوم است، و به طور معمول به دلیل تهدید سلامت بیمار در بیمارستان بستری می شوند تا با تغذیه اجباری ، از نظر جسمانی بهبود یابند.

6- بیشتر درباره پر خوری

تمایز اختلال پر خوری و بی اشتهایی گاهی اوقات کمی سخت می شود. در پرخوری عصبی، فرد زیاد می خورد و بعد از آن عمل پاکسازی را انجام می دهد. اختلال پر خوری  مانند بی اشتهایی ،گاهی اوقات غذا خوردن خود رژیم محدود کننده ای دارد و فرد از خوردن غذا پرهیز می کند ، اما در مقابل طی حملاتی خارج از کنترل شراب خواری و پرخوری هایی نیز دارد.افراد دارای اختلال پر خوری بیشتر با پاکسازی یا استفراغ  توسط خود فرد، مواد غذایی خورده شده را خارج می سازند و کمتر از مسهل ها و یا سایر رفتارهای جبرانی مانند روزه و ورزش استفاده می کنند. این اختلال معمولا در دوران بلوغ آغاز می شود، و روان درمانی شناختی– رفتاری درمان انتخابی آن است.

7-  زندگی با اختلال خوردن

اختلال در غذا خوردن  تحت تاثیر جنبه های مختلف زندگی  است. مبتلایان معمولاً  دارای  قوای شناختی پژمرده ، خلق و خوی نامنظم و حتی به شدت افسرده هستند وپیش رو را تیره تار می بینند.

مطالعات موردی از بی اشتهایی و پرخوری می تواند مایه دل شکستگی باشد. ولی . در اغلب موارد، بسیار آموزنده است.

 

بدون نظر