مادرش شام را روی میز شام قرار می دهد. پدر و مادر با نگرانی مراقبش بودند و غذایش را به قطعات کوچکی  تقسیم می کردند و جلویش قرار می دادند. او با چنگالش را بر زمین می گذاشت و ترشرویی می گفت: ” من واقعاً امروز گرسنه نیستم”. اما مادر درست مانند زمانی که 10 سال داشت، شروع به غذا دادن به او می کند.

پدر و مادرش نمی توانند درکش کنند که دخترشان چه احساسی دارد. چگونه  دختری سرشار از شادی شعف ، تبدیل به فردی وسواسی و غمگین شده است؟ آنها نمی توانند صدای ذهن او را بشنود، فریاد می کشد که همه تقاضای او غذا نیست. او در ذهنش زندانی شده است.

هیچکس اختلال خوردن را خود انتخاب نمی کند. این اختلال باعث می شد که همه دوستانتان را از دست بدهید. نمی توانید با آنان به رستوران بروید چرا که بعد از خوردن اندکی غذا دچار وسواس ورزش ، درد و صدماتی خواهید شد یا با خوردن اندکی نوشیدنی، احساس می کنید چنان سیر شده اید که معده تان در حال انفجار است.

اختلالات غذا خوردن، بیماری های روانی هستند که اغلب با ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی همراه است. علاوه بر آن، این اختلال استراتژی برای ناتوان کردن احساسات ناراحت کننده ، و تلاش برای مقابله با ترومای گذشته است. اختلال خوردن را شما انتخاب نمی کنید اما شما می توانید انتخاب کنید گامی در جهت بهبودی بردارید. در زیر چهار دلیل برای انتخاب بهبودی را بر می شماریم.

1- به طور کامل احساسات خود را تجربه کنید.

این جمله در ابتدا به نظر ترسناک می رسد. چرا که اختلال در غذا خوردن می تواند راه موثری برای ناتوان کردن احساسات نا خوش شما دارد. اما شما نمی خواهید از این استراژدی منفی استفاده کنید چرا که در واقع به شما کمک زیادی نمی کند. با این حال، این انتخاب شماست و می توانید از این اختلال در مقابله با احساس بد خود استفاده کنید. او می تواند تجربه غم و اندوه، و خشم را در شما کمتر کند، اما به یاد داشته باشید که همچنین شادی و شعف را نیز در شما از بین می برد.

بخشی شگفت انگیز در مورد انسان ، وجود طیف گسترده ای از احساسات در آن است. تجربه غم و اندوه و درد بخشی از آنچه هستند که به طوری باور نکردنی احساس شادی و خوشبختی را ایجاد می کند. با این حال، اختلال در غذا خوردن مشکل بخش عمیق تری از شماست که باعث قطع و جدا شدن شما از احساساتتان می گردد.

انتخاب بازیابی و بهبود دوباره،  شما را قادر خواهد ساخت که به دوباره به احساسات خود متصل شوید، و یک طیف گسترده ای از احساسات را تجربه کنید. چرا که به واقع  احساسات هدیه باور نکردنی در زندگی تان هستند.

2- داشتن روابط معنا دار.

انسان به ارتباط اجتماعی وابسته است. از نظربیولوژیکی به گونه ای طراحی شده که در طلب حمایت اجتماعی است. ارتباط اجتماعی شما را برای مبارزه با هر گونه خطر آماده می سازد.اختلالات غذا خوردن بخشی از این ارتباطات اجتماعی را دچار مشکل می سازد، برای همین افرادی که مبتلا به این اختلال هستند عمدتاً منزوی و تنها هستند و با کسی ارتباط ندارند. هنگامی که شما با اختلال غذا خوردن مبارزه می کنید، این روابط اجتماعی دوباره شکل می گیرد. بدین ترتیب اختلال در غذا خوردن شما را کنترل می کند و پیوسته شما را از عزیزاننتان جدا سازد.

لیز السبرگ یک کارگر، و فردی اجتماعی است که دوره ای دچار اختلال خوردن شد. او برای درمان و بهبودی خود تلاش کرد ، او از تجربیاتش می گوید: ” وقتی که من واقعا بیمار بودم، همه توجه ام به غذا بود. ارتباط با دوستان و خانواده همیشه در درجه دوم اهمیت قرار داشت. شاید این خود خواهانه باشد، اما ماهیت این بیماری را مشخص می کند.من خانواده بزرگی داشتم، دوستان مهربان اما وقتی من بیمار بودم، همه آن روابط تحت تأثیر بیماریم بود. در حال حاضر، بهبود یافتم. روابطم بسیار غنی تر و عمیق تر شده است. “

با ابتلا به این بیماری بیشتر ساعات تنها هستید و با دیگران ارتباطی ندارید. ممکن است این اختلال را بهترین دوست خود بدانید، اما این دوستی ، یک توهم کاذب است.

3- احساستان برای گسترش جهان

هنگامی که شما دچار اختلال در غذا خوردن هستید بیشتر وقت شما صرف نگرانی در مورد مواد غذایی، کالری، و کاهش وزن می باشد. بهبودی از این اختلال، به شما اجازه می دهد  تا احساسات و منافع واقعی خود را در خارج از مواد غذایی و ورزش پیدا کنید.

لیز السبرگ می گوید: ” بهبودی و رهایی از این اختلال صد درصد زندگی مرا تغییر داده است. وقتی که من بیمار بودم، دنیای من غذا، ورزش، و اندازه گیری وزنم بود. هیچ جایی برای  چیز دیگر وجود نداشت. امروز، من کارشناسی ارشد برنامه کار اجتماعی (MSW) هستم، و در یک دفتر روان درمانی به عنوان کارآموزفعالیت می کنم. من دوستان فوق العاده و خانواده  خوبی دارم. “

با انتخاب بهبودی و بازیابی خود، از پوشش احساسات واقعی در غالب وسواس در غذا و تمرکز بر وزن رها می شوید و به دنیای بزرگتری قدم می گذارید.

4- یک الگوی سلامت باشید.

با بهبودی می توانید به مدل و الگوی سالم برای دیگران تبدیل شوید. شما می توانید داستان زندگی خود و چگونگی مبارزه و در نهایت پیروزی بر اختلال در غذا خوردن خود را به اشتراک بگذارید.

لیز السبرگ می گوید: ” از نگاهی تجربه اختلال در غذا خوردن وحشتناک بود، اما من توانستم گذشته ام را تغییر دهم، با این تغییر، به تغییر زندگی دیگران نیز کمک کنم ، و این دقیقا همان چیزی است که من برنامه ریزی کردم. “

اختلال در غذا خوردن یک انتخاب نیست، اما بهبودی و بازیابی می تواند یک انتخاب باشد.

بدون نظر

جواب دادن