1– اختلال دو قطبی چیست؟

اختلال دو قطبی، همچنین به عنوان افسردگی شیدایی شناخته شده است، یک بیماری مزمن در محدوده زمانی معین شامل حالات که بین اوج شیدایی و افسردگی در نوسان است.افسردگی غم و اندوهی فراگیر در فرد است ، در حالی که شیدایی معمولا شامل ترکیبی از تحریک پذیری، خشم می باشد. سر افرازی  وشادی درشیدایی شامل انرژی غیر معمول در فرد، اعتماد بی دلیل ، بی بند و باری و ولخرجی نمود کند. در

این اختلال اغلب در جوانی آغاز می شود، ولی مواردی از این بیماری در کودکان و نوجوانان نیز دیده شده است. البته تشخیص اشتباه  با اختلالات بیش فعالی ADHD ، اسکیزوفرنی و حتی شخصیت مرزی می باشد.

از عوامل بیولوژیکی ، تجارب مانند محرومیت از خواب می تواند باعث حملات دو قطبی گردد.

یکی از انواع اختلال قطبی که معمولاً مقاوم به درمان است، دو قطبی با نوسانات خلقی است که به آن اصلاحاً اختلال خلق ادرواری  می نامند. یعنی دوره های منظمی بین افسردگی اساسی یا عمده و شیدایی دارند.در این نوع روان درمانی کمکی بهتر از دارو درمانی  می تواند باشد.

2- علائم اختلال دو قطبی

 در تعریف اختلال دو قطبی، شیدایی بسیار مهم است. ممکن است فردی با اختلال افسردگی (depression) بعد سال ها ، دچار دوره ای شیدایی گردد. یعنی تحریک پذیر، خشم، تصمیمات غیر منطقی و ولخرج گردد.

در انواع دیگر اختلال دو قطبی فواصل  دوره های افسردگی و شیدایی نزدیک و نوسانی است. یکی از انواع دو قطبی خفیف تر است یعنی دوره ای افسردگی را فرد تجربه می کند و یک دوره کوتاه شیدایی بسیار خفیف دارند.که به آن جنون خفیف نیز می گویند که معمولاً این افراد زندگی طبیعی دارند و درکار و روابط اجتماعی مشکلی ندارند. ولی می تواند فریبنده باشد. یعنی تصور شود، بیمار افسرده ، خلاق و پر انرژی تر شده است. ولی بعد از چند روز دوباره افسردگی ادامه پیدا می کند. ولی بیمار همه رفتار های خود را حاشا می کند . تغییرپذیری در افراد دو قطبی بسیار شایع است.

ویژگی های مهم شیدایی شامل:

*  افزایش انرژی، فعالیت و بی قراری

   *  حالت سر خوشی و خوش بینی افراطی

*  تحریک پذیری شدید

 *  پرش افکار از ایده ای به ایده دیگر

  *  حواس پرتی و عدم تمرکز

*  کاهش نیاز به خواب

*  اعتقادات غیر واقعی در توانایی فرد و قدرت و ایده

  *  قضاوت ضعیف

   *  عیاشی و سر خوشی

    *  افزایش میل جنسی

*  رفتار بی پروا از جمله رانندگی سریع

  *  تحریک آمیز، رفتار پرخاشگرانه

   *  انکار برخی از وقایع

مدت زمان و شدت و ضعف حالات بالا از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همچنین در دو قطبی نوع یک و دو قطبی نوع دوم علایم  متفاوت می شود. در دو قطبی نوع اول بیشتر شیدای دیده می شود و در نوع دوم بیشتر افسردگی.

علائم کلی این اختلال علارتند از:

      *  داشتن غم، اضطراب، یا خلق و خوی خالی

      * احساس ناامیدی و بدبینی

   *  احساس گناه، بی ارزشی یا درماندگی

     * از دست دادن علاقه و لذت در فعالیت ها

      *  کاهش انرژی، احساس خستگی

 * اشکال در تمرکز، به خاطر سپردن، و یا تصمیم گیری

  * بی قراری یا تحریک پذیری

   * خواب بیش از حد یا عدم توانایی در خواب یا در خواب ماندن

   * تغییرات در اشتها،  یا کاهش وزن ناخواسته و یا افزایش

       * درد مزمن

        * افکار مرگ یا خودکشی

به ندرت، علائم شیدایی و افسردگی می توانند با هم در ترکیب شوند.

3- دلایل اختلال دو قطبی

 می تواند دو عنصر ژنتیکی و عوامل محیطی  از عوامل تأثیر گذارد در بروز این اختلال باشند، بنابراین علل از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اینکه مشکل در ژن خاصی عامل این بیماری باشد، مشخص نیست. شواهدی وجود دارد که سن پدر امکان جهش های ژنتیکی جدید و زمینه ابتلا به اختلال دو قطبی را افزایش دهد.

امکانات تصویربرداری(MRI) تفاوت میان ساختار و عملکرد مناطق خاصیاز مغز را نشان می دهد، اما هیچ تفاوتی پایدار دیده نشده است.

وقایع زندگی از جمله انواع مختلف ترومای دوران کودکی  می تواند در این اختلال نقش ایفا کنند. دانشمندان هنوز نمی دانند که اگر یک بار اختلال دو قطبی رخ دهد، چقدرامان بازگشت آن با فشار های زندگی وجود دارد.

4- درمان اختلال دو قطبی

 از آنجا که اختلال دو قطبی یک بیماری عود است، درمان طولانی مدت لازم است. داروهای تثبیت کننده خلق و خوی معمولا برای جلوگیری از نوسانات خلقی  تجویز می شوند. داروها می توانندطیف گسترده ای از علایم را تحت کنترل  قرار دهند. داروی لیتیوم (Lithium) بهترین و شناخته شده از تثبیت کننده های خلق و خوی، اما داروهای جدیدتر مانند لا مو تریژین (lamotrigine) نشان داده شده است هم اثرات جانبی کمتری دارد و هم  دیگر نیازی به دارو های ضد افسردگی نیست. استفاده از کامپیوتر و دوچرخه سواری می تواند روی خلق و خوی این بیماران تأثیر مثبتی داشته باشند.

روش تغذیه ای نیز اهمیت بالایی دارد. مطالعات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است بر کاهش تعداد و یا دوز داروهای مورد نیاز کمک کند. اسیدهای چرب امگا 3 نقش مهمی در عملکرد همه سلول های مغز بازی می کنند و به ساختار غشای سلول های مغز گنجانیده شده است. روان درمان و آموز های مدیریت به فرمان بیمار کمک های بسزایی می ک ند.

5- کودکان و نوجوانان

هر چند اغلب اختلال قطبی در کودکان و نوجوانان و حتی افراد جوان کار سختی است ، آکادمی آمریکایی کودکان و نوجوانان روانپزشکی تخمین می زده که تا یک سوم از 3.4 میلیون کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی در ایالات متحده ممکن است به اختلال دو قطبی مبتلا باشند.

6- زندگی خوب

اختلال دو قطبی می تواند زندگی فرد را ویران سازد. اما در رابطه با مراقبت های پزشکی مناسب، افراد مبتلا به اختلال دو قطبی می تواند یادگیری مهارت ها و راهبردهای مقابله به منظور حفظ جان خود زندگی بهتری را تجربه کنند.

7- اختلال دو قطبی و جامعه

 اختلال دو قطبی، مانند بسیاری از بیماری های روانی است، گاهی اوقات تشخیص آن بحث برانگیز است. در حالی که بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال ، با این بیماری سخت برخورد می کنند وبرخی دیگر از نقش آن را در زندگی خود به خوبی درک می کنند.

بدون نظر