1- افسردگی چیست؟

15 میلیون آمریکایی با افسردگی مبارزه  می کنند. افسردگی به گونه های مختلف تقسیم می شود که از جمله:  افسردگی اساسی ، افسرده خویی ، اختلال خلقی فصلی، اختلال دوقطبی  است. افسردگی یک بیماری است که شامل بدن، خلق و خوی، و افکار است. بدین ترتیب با زندگی روزمره فرد در ارتباط است و باعث درد برای هر دو فرد مبتلا به این اختلال و کسانی که در مورد او مراقبت کند.

اختلال افسردگی را به عنوان یک خلق و خوی زود گذر نیست. اگر چه افسردگی، حتی در موارد بسیار شدید، بسیار قابل درمان است. نکته مهم درمانی این است که مانند بسیاری از اختلالات روانی مراجعه زود هنگام نتیجه درمانی بهتری خواهد داشت.

2- علایم افسردگی

 افسردگی نیز مانند بسیاری از اختلالات روانی دارای علائم مختص به خود است. که این علایم در تجربیات افراد مختلف فرق دارد.  شدت علائم نیز در افراد مختلف متفاوت و نیز در طول زمان تغییر می کند.

*  مداوم غم، اضطراب، یا خلق و خوی خالی دارد.

* احساس ناامیدی و بدبینی

* احساس گناه، بی ارزشی، درماندگی

* از دست دادن علاقه و لذت در سرگرمی و فعالیت های روزمره . از جمله بی علاقگی جنسی

* کاهش انرژی، خستگی

* اشکال در تمرکز، به خاطر سپردن، و یا تصمیم گیری

* بی خوابی، بیداری صبح زود و یا خوابیدن بیش از حد

*  اختلال در اشتها. یا بیمار بی اشتها می شود و وزنش کاهش می یابد و یا  پر خور و اضافه وزن پیدا می کند.

* افکار مرگ یا خودکشی، اقدام به خودکشی

* بی قراری، تحریک پذیری

* علائم فیزیکی ماندگار که به درمان پاسخ نمی دهند مانند: سردرد، اختلالات گوارشی و درد مزمن

3- دلایل افسردگی

 دلیل افسردگی می تواند ترکیبی ازچند عامل ژنتیکی، بیوشیمیایی، محیط زیست، و روانی باشد. تحقیقات نشان داده  که بیماری افسردگی نتیجه اختلالاتی در مغز است. فن آوری تصویربرداری مغزمانند تصویربرداری مغناطیسی (MRI)، نشان می دهد که مغز افراد افسرده ، نسبت به افرادی که افسردگی ندارند متفاوت عمل می کند. در افراد افسرده  بخش هایی از مغز که مسئول تنظیم خلق و خوی، تفکر، خواب، اشتها و رفتار می باشد، طبیعی نیستند. علاوه بر این، انتقال دهنده های عصبی و مواد شیمیایی که سلولهای مغزی برای برقراری ارتباط، استفاده می کنند از تعادل خارج می شود اما این تصاویر دلیل اصلی افسردگی را مشخص نمی کند.  برخی از انواع افسردگی می تواند ژنتیکی باشد.همچنین، تروما، از دست دادن یک دوست و یا هر موقعیت استرس زایی ممکن است عامل آغاز یک افسردگی باشد. بعد از یک دوره افسردگی و علی رغم درمان آن، ممکن است با کوچکترین عاملی دوره افسردگی دوباره باز گردد.

4- درمان افسردگی

اختلال افسردگی، حتی موارد بسیار شدید، قابل درمان است. ولی مراجعه زود هنگام در بازگشت بیماری بسیار مهم است.

درمان مناسب برای افسردگی با یک معاینه فیزیکی توسط پزشک شروع می شود. برخی از داروها، و همچنین برخی از شرایط پزشکی مانند عفونت های ویروسی و یا بیماری های تیروئید، می تواند همان علائم افسردگی را داشته باشند.

دکتر باید در مورد مصرف الکل و مواد از بیمار سوال نماید، و در صورتی که بیمار افکار در مورد مرگ یا خودکشی  دارد، روش های متعدد درمان را آغاز کند که  متداول ترین آن ، درمان دارویی و روان درمانی است.

5-  افسردگی و سلامت

غم و اندوه روانی بر سلامت فرد تأثیرات منفی دارد. افراد مبتلا به افسردگی سه برابر بیشترخطر ابتلا به تجربه یک رویداد قلبی را دارند. در واقع، افسردگی بر کل بدن تاثیر می گذارد. حمله به سیستم ایمنی بدن، و در نتیجه اثرات طولانی مدت بر آن. دیابت و پوکی استخوان در افراد مبتلا به افسردگی بیشتر گزارش شده است.

6- انواع افسردگی

افسردگی انواع مختلفی دارد که با توجه به علایم و شرایط بیماری مشخص می شود.

افسردگی اساسی یا افسردگی عمده  نوع حاد افسردگی است.

افسرده خویی نوع مزمن و خفیف افسردگی می باشد.

اختلال دو قطبی که به شیدایی (Manic) نیز معروف است. این اختلال شامل افسردگی اساسی به علاوه دوره  یا دوره های کوتاه از تجربه عکس افسردگی است که بیمار در این دوره رفتار های هیجانی ، کم خوابی و احساس شعف جنون وار دارد.

افسردگی فصلی  که در ماه های زمستان رخ می دهد.

افسردگی پس از زایمان که مادر تحت تأثیر شرایط جدیدی که در آن قرار می گیرد دچار این اختلال می گردد.

7- افسردگی و جامعه

آمریکایی ها با وجود اینکه شاد و خوشحال هستند ولی هنوز به طور فزاینده ای افسرده هستند. 15 میلیون آمریکایی  در مقابله با این بیماری تلاش می کنند. مطالعات نشان می دهد که صرف شادی نمی تواند دلیل رد افسردگی باشد و گاهی این شادی واکنشی به افسردگی درونی است.

 

1 نظر

Comments are closed.