بیش فعالی – ADHD

1- بیش فعالی یا ADHD  چیست؟

اختلال ADHD یا بیش فعالی اختلال عصبی  است که فرد رفتاری چون بی توجهی ، حواس پرتی و تکانشگری از خود نشان می دهد.پنج تا هفت درصد از کودکان دارای این اختلال هستند. برخی از این کودکان در تمرکز مشکل دارند و گروهی دیگر با معلمان، والدین و دوستان رفتاری تکانشگر و ستیزه جو دارند.

این بیماری کمی در جامعه محققان و کارشناسان بحث برانگیز شده است. سوال مطرح شده که آیا به واقع ADHD یک اختلال است یا می توان آن را مجموعه ای از رفتار های طبیعی دانست که کمتر قابل تحمل هستند؟

و عده ای که ADHD را یک اختلال می دانند بر سر اینکه آیا درمان باید رفتاری  باشد یا دارویی؟

در رفتاری ، برای تمرکز آموزش هایی داده می شود و با افزایش بازی های تمرکزی به کودک کمک بیشتری شود.

در درمان دارویی عمدتاً  از داروی ریتالین( Ritalin ) و آدرال (Adderall) استفاده می شود و برای نتیجه بهتر گاه هر دو دارو تجویز می شود.

کار، مدرسه، و مدیریت وظایف خانگی می تواند برای افراد مبتلا به ADD و ADHD  چالش برانگیز و مشکل باشد. خوشبختانه، کسانی که مبتلا  به این اختلال هستند، می توانند با یادگیری مهارت هایی ، کاستی ها خود را مهار کرده و استعدادهای خود را بروز دهند.

2- علائم ADHD

علائم اختلال ADHD  دقیقاً روشن نیست. برای واجد شرایط بودن کودک به عنوان نشانه های ADHD، باید اختلال قابل توجهی از عملکرد در مدرسه یا خانه وجود داشته باشد. بنابراین درمانگر باید کودک را در شرایط مختلف بررسی کند تا به نتیجه قطعی برسد. علائم باید با مرحله رشد و نمو یک کودک  همانگ نباشد ، چرا که ممکن است کودک علائمی داشته باشد که برای گروه سنی خود طبیعی است.

برای یک فرد بزرگسال که اختلال ADHD تشخیص داده شده، باید برخی از علایم را در دوران کودکی داشته باشد.

علائم و نشانه های عدم توجه در اختلال ADHD :

*  مشکل در حفظ توجه، سازماندهی وظایف، و یا راه اندازی ابزار مورد نیاز برای یک کار

*  به راحتی با مناظر بی ربط  در یک مکالمه تلفنی فرد را گیج می کنند.

*  عدم توجه به جزییات و دستورالعمل ها

*  بی دقتی و اشتباه در مدرسه یا فعالیت های دیگر

*  دم توانایی در به پایان رساندن تکالیف مدرسه یا سایر کارهای روزمره

*  فراموشکاری

*  به طور مستقیم و با دقت به سخن دیگران توجه نمی کند وبه نظر می رسد در حال خیال بافی است.

علائم بیش فعالی / تکانشگری در اختلال ADHD:

*  بی قراری در دست یا پا  یا پیچ وتاب خوردن و لولیدن در حال نشسته

*  عدم توانایی در بازی های نشسته و بی سر و صدا

*  صحبت بیش از حد در زمان های نامناسب

* پاسخ  به سوالات پیش از اینکه سوال به پایان برسد

*  مشکل در انتظار ماندن و بی قراری در ایستادن نوبتی

*  قاپیدن لوازم دیگران و ایجاد مزاحمت کردن برای آنان

بی توجهی و بیش فعالی / تکانشگری: نشانه های ADHD به دو دسته متفاوت قرار می گیرند. کسانی که علائم بی توجهی کمتری دارند تکانشگر و بیش فعال تر هستند.

3- دلایل بیش فعالی یا ADHD

علل ADHD مشخص نیست. ممکن است  ژن نقش داشته باشد، اما همچنین به نقش تحقیقات سموم محیطی مانند قرار گرفتن در معرض سرب از رنگ های قدیمی یا لوله کشی، سیگار کشیدن و یا مصرف الکل در دوران بارداری اشاره کرد.

پدر و مادر در تنظیم توانایی های و مهارت های کودکان خود می توانند نقش مهمی ایفا کنند.

یک باور وجود دارد که مصرف بیش از حد قند می تواند یکی از دلایل مهم این اختلال باشد اگرچه نتیجه علمی گزارش نشده است.

4- درمان اختلال بیش فعالی ADHD

دارو و رفتار درمانی،هر دو به طور گسترده ای برای درمان ADHD استفاده می شود. بیمارانی که درمان های رفتاری دریافت به طور کلی کمتر نیازمند دارو هستند. در دارو درمانی ریتالین( Ritalin )  شایع ترین دارو محرک است. این مهم است که در درمان از دوز مناسب دارو استفاده شود. چرا که دوز نامناسب می تواند علایم بیماری خلقی مانند دو قطبی  (Manic) را ظاهر سازد.

5- کودکان، نوجوانان و ADHD

پنج تا هفت درصد از کودکان که عمدتا پسران هستند از اختلال ADHD رنج می برند. 50 درصد این کودکان تا دوران بزرگسالی متوجه بیماری نمی شوند. حتی اگر قبل از پایان دوره نوجوانی تحت درمان قرار گیرند، همچنان دچار مشکلات یادگیری پایداری خواهند شد.

6- تکنولوژی و حواس پرتی روزمره

آیا علائم در افراد ADHD و عدم توجه می تواند در شرایط محیطی فعلی سخت هم باشد. در دنیای ما  آلودگی های صوتی و تصویری زیادی قابل مشاهده است. مانند : صفحه نمایش، گوشی های تلفن، و دستگاه های دیگر که باعث خستگی می شود. این آلودگی ها برای افراد مبتلا به  ADHD چالش برانگیز تر است.

7- ADHD  و روابط

حفظ روابط چالشی برای افرادی است که مشکلات توجه دارند. از آنجا که آنها به راحتی حواسشان پرت می شود، ممکن است برنامه های اجتماعی و یا کارهای مهم را فراموش کنند.از آنجا که روابط نزدیک ، برای رسیدن به شادی و رفاه مهم است، کسانی که دارای این اختلال هستند باید با رفتار درمانی و افزودن مهارت های اجتماعی بیشتر شرایطی مطلوب تری داشته باشند.

 

بدون نظر