در سال های من از تکنیک های شخصی استفاده می کردم. افراد بسیاری را ملاقات کردم که از افسردگی (depression) رنج می بردند اما فکر می کردند که صرفا غمگین هستند. و در مقابل بسیاری از افرادی که بسیار غمگین بودند و نگران اختلال افسردگی بودند. از آنجا که افسردگی را  با علائم اولیه ای چون غم و اندوه  می شناسیم، در بسیاری مواقع تفاوت بین این دو حالت روانی  برای ما مشکل بزرگی می گردد.این سردرگمی ما می تواند ما را از یک بیماری جدی روانی با نام افسردگی و درمان آن غافل سازد یا  واکنش زیادی غم و اندوه های گذرا نشان دهیم.. اما چه چیزی باعث تمایز این دو می گردد.

تفاوت بین غم و افسردگی

غم و اندوه یک احساس طبیعی انسان است، که همه ما در زندگی تجربه کرده ایم و دوباره نیز تجربه خواهیم کرد. غم و اندوه معمولاً توسط یک رویداد دشوار ظاهر می گردد. تجربه ای نا امید کننده و نا مطلوب است، و هنگامی که صدمه عاطفی می بینیم دچار این حالت می گردیم که به دلیل ناخوشایندی، تمایل به احساس غم نداریم.

اما افسردگی یک حالت غیر طبیعی عاطفی و یک بیماری روانی است که تفکر ، احساسات ، ادراک و رفتارهای ما را  فراگیر می گیرد. هنگامی که ما دچار بیماری افسردگی می شویم، احساس غم در همه چیز وجود دارد. افسردگی لزوماً با یک رویداد دشوار و یا وضعیت سختیا تغییر شرایط ظاهر نمی شود. در واقع افسردگی اغلب در غیاب هر گونه محرک رخ می دهد. زندگی مردم بر روی کاغذ ممکن است کاملاً خوب باشد، حتی آنها نیز تأیید می کنند، اما در عین حال آنها هنوز هم احساس وحشت دارند.

افسردگی (depression) رنگ همه چیز را از زندگی ما می گیرد، و از این پس دیگر لذتی از زندگی نخواهیم برد. همه چیز در نظر ما  کم اهمیت تر، بی ارزش تر خواهد شد. افسردگی انرژی ، انگیزه ، توانایی برای تجربه شادی، لذت، هیجان، پیش بینی و رضایت را از ما  خواهد گرفت. آستانه تحمل ما را پایین می آورد، به طوری که با کوچکترین تحریکی خشمگین و تحریک پذیر می شویم.

علائم افسردگی

برای تشخیص افسردگی  باید حداقل 5 علامت، از علائم  زیررا  برای یک مدت زمان مستمر(حداقل دو هفته) داشت. توصیه می شود که شدت این علایم ارزیابی گردد، پس لطفاً این علائم تنها راهنمایی باشد برای مراجعه به مراکز درمانی و متخصص روان.

1- خلق و خوی افسرده یا تحریک پذیر

2- از دست دادن یا کاهش لذت از چیز هایی که قبلاً لذتبخش بودند

3- بی اشتهایی یا پراشتهایی شدید

4- اختلال در به خواب. کم خوابی یا پر خوابی

5- کندی در حرکت

6- احساس خستگی و تنبلی

7- داشتن احساس گناه، بی ارزشی

8- مشکل در توجه و تمرکز، خلاقیت و توانایی تصمیم گیری

9- داشتن افکار مرگ یا خودکشی

اگر فکر می کنید خودتان یا دوستانتان به این علائم دچار هستید، حتماً به دنبال مشاوره و مراکز تشخیصی تخصصی باشید. افسردگی یک بیماری روانی بسیار شایع است ، و شناخت و درمان زودهنگام به نفع بیمار است.

1 نظر

  1. […] اختلال افسردگی یک بیماری است که شامل تغییر در خلق و خوی، و افکار است ، این اختلال عملکرد طبیعی فرد را در زندگی روزمره دچار مشکل می سازد، و برای فرد مبتلا و کسانی که با او در ارتباط هستند مانند مراقب ، شرایط ناخوشایندی ایجاد می نماید. […]

جواب دادن