چگونه حالت انفعال به شخصیت شما وابسته می شود. انفعال می تواند یک استراتژی مفید و یک مکانیسم مقابله سالم در برخی شرایط باشد اما همین مکانیزم  می تواند تبدیل به یک عادت غلط گردد. هنگامی که انفعال شروع به غلبه بر پاسخ و تعاملات ما می کند و رویکرد کلی ما را در زندگی تعیین می کند، می توانید دریابید که این مکانیزم راه سالمی را در پیش نگرفته است. مشکل این است که ما اغلب نمی دانیم که چگونه منفعل می شویم و ما اغلب به طور قابل توجهی آنچه که باعث انفعال در ما می گردد را دست کم می گیریم. موارد زیر به شما کمک می کند تا عادات منفعل کننده را بشناسید وسعی کنید آنها را تغییر دهید.

 1- افراد منفعل آینده خود را بر عهده “سرنوشت” می گذارند.

” ارتباط با دیگران نیاز به تلاش زیادی ندارد، اگر قرار است با هم باشم پس همه چیز حل می شود. ” گاهی اوقات همه چیز حل می شود اما احتمال آن وقتی بیشتر می شود که هر دو زوج – زن و شوهر- هر یک نقش فعال در ایجاد یک رابطه محکم داشته باشند نه اینکه منفعلانه با ارتباط خود نگاه کنیم.

2- افراد منفعل معتقدند “اتفاقات بد سهم آنان است.”

“چرا چیزهای بد همیشه برای من اتفاق می افتد؟” واقعیت این است که برای همه ، رویداد های خوب و بد اتفاق می افتد. شما می توانید برای یک اتفاق خوب صبر کنید تا برای شما رخ دهد، یا اینکه فعال باشید و آن اتفاق خوب را ایجاد کنید.

3- افراد منفعل بیشتر آشفته می شوند.

“من حدس می زنم، این هدف من نیست.” شکست بخشی از سفر زندگی، نه اینکه باعث توقف ما گردد. جلوگیری از این تفکر با تمرکز بر به سه اصل است: صبر،  استقامت، و پشتکار.

4- این افراد شانس را عنصر موفقیت می دانند.

” فقط شانس با من بود.” یا ” همه افراد معاف هستند، فقط شانس!” در این تعریفی که از شانس ارائه می دهند دیگر عواملی مانند آماده سازی، برنامه ریزی، تلاش و زمانبندی، معنایی ندارد. تمرکز آنها بر روی شانس است. فقط شانس!

5- زبان افراد منفعل همراه با تردید و دو دلی است.

“OK، اما این امکان وجود دارد که آن شبیه … .” به توصیف و تردید توجه کنید ، برای صحبت با یقین تمرین کنید. الگوهای گفتار یک نوع از عادت هستند، که می توان آنها را تغییر داد.

6- افراد منفعل به دنبال تأیید هستند.

“من امیدوارم که شما گفته  مرا تصدیق  …”  یا “اگر آن برای شما مورد قبول است، من می خواهم  پیشنهاد …”). اگر هر کس دیگری در یک جلسه باشد،  پیشنهادات و نظراتش به بیرون پرتاب می شود.

7- افراد منفعل دیدگاه های خود را تحقیر می کنند.

“من می توانم اشتباه کنم. من در هیچ چیزی تخصص ندارم…”  در شروع گفته اشاره می شود به اینکه آنها می توانند اشتباه کنند و در افراد دیگر کمتر این احتمال وجود دارد.

8- آنها مشکل انتخاب در موقعیت ها را دارند.

“هوم. هر دو گزینه شایسته است. ” شاید با صحه گذاشتن بر یک گزینه  به دنبال به حداقل رساندن تعارض های بالقوه باشند، اما آنها پیوسته  دو دل، مردد، و یا حتی می ترسند.

9- برای فرد منفعل نیازهای دیگران در درجه اول است.

“من می توانم داشته باشم اما اگر شما بخواهید بهتر است برای شما باشد ، این خوب است.” نیازهای فرد دیگر مهم تر هستند، که این نوع از دیگر خواهی نیز به صورت منفعل صورت می گیرد و پویا نیست. مثلاً اگر دسر بخواهد می گوید: شما دسر می خواهید؟

10- افراد منفعل زمانی که باید بگویند بله، می گویند نه.

“من لازم است فردا زود بیدار شوم، اما، مطمئن باشید، من می توانم شما را تا خانه تان برسانم.” آنها همیشه نگران هستند که دیگران ناراحت نشوند. انسان صادقانه و به دور از شرمندگی می تواند بگویند نه امکانش نیست، اما همیشه نیازهای دیگران نسبت بر نیاز خودشان در اولویت قرار دارد. بنا براین همیشه در برابر خواسته دیگران می گویند: بله.

بدون نظر

جواب دادن