معمولاً ایام تعطیلات می تواند یکی از پر استرس ترین ایام سال باشد. اکثر خانواده ها به قدری مضطرب هستند که نمی توانند اوقات خوشی را باهم بگذرانند. آیا استرس در شما ریشه کرده؟آیا کیفیت زندگیتان را تحت تأثیر قرار داده است؟

استرس خود را درمان نمایید. همین حالا امتحان کنید: در میان مشغله هایتان لحظه ای توقف کرده تا ببینید چه احساسی دارید. آیا فکرتان قفل شده است؟ شانه هایتان محکم و بدنتان سفت است؟آیا احساس می کنید که بخشی از بدنتان به خاطر موضوعی که نگران آن هستید تحت فشار است؟ آیا بخشی از مغزتان نیز همان فشار و تنش را حس می کند؟

اکثر ما در طول روز به نوعی استرس داریم چه متوجه آن بشویم چه نشویم. خبر خوب این است که می توانیم از دست آن خلاص شویم.

چیزی که با آن در حال مبارزه هستید

چرا احساس اضطراب، نگرانی، دستپاچه شدن و یا از دست دادن کنترل می کنیم؟ به این علت که جهان آن مکان بی نقص، آرام، منظم و ساده ای که می خواهیم نیست. ما می خواهیم همه چیز راحت، زیبا، منظم و خوب باشد. اما متأسفانه کار گیج کننده است، مردم خواستار توجه ما هستند، آنقدرها که می خواهیم منظم نیستیم، افراد کارهایی می کنند که باعث نا امیدی ما می شود و اینکه چیزهای زیادی برای انجام دادن، خواندن، یاد گرفتن و پردازش کردن وجود دارد.اما مشکل، جهان یا افراد نیستند. اینها همیشه نامنظم، شلخته و غیر ایده آل خواهند ماند. مشکل اینجاست که روی چیزی که می خواهیم دیگران باشند، چیزی که خودمان می خواهیم باشیم و طوری که می خواهیم کار و خانواده و زندگیمان باشند، اصرار داریم.

وابستگی ما به این ایده آل ها عامل نزاع درونی است. عدم تمایل ما برای پذیرش همه چیز همانطور که هستند، عامل این مبارزه است، و ما نمی خواهیم که این نزاع را احساس کنیم. بنابراین سعی می کنیم با پرت کردن حواس خود به آن فکر نکنیم. اما خبر خوب اینکه ما می توانیم این نزاع درونی را آرام کرده و از روبرو شدن با واقعیت لذت ببریم.

لذت رها شدن

به شما یک تمرین یاد می دهم که هرموقع احساس استرس، نگرانی، نا امیدی و یا هرگونه نزاع درونی کردید، آن را به کار ببرید.

به حس خود توجه کرده و آن را به زمینه خودآگاه ذهنتان بیاورید. با آن روبرو شوید، به آن خوشامد بگویید، لبخند بزنید و نسبت به این حس مهربان باشید و تمام توجه خود را به آن بسپارید. ببینید که بدنتان چه حسی دارد؟ این حس از کجا نشأت می گیرد؟چه کیفیتی دارد؟ تنش موجود در بدنتان را در اطراف آن بررسی کنید. اگر نمی خواهید این حس را داشته باشید در ذهنتان به دنبال منشأ آن بگردید. حالا که آرام تر شدید، به درون ذهن و بدن خود باز کنید. در این فضا این اجازه را بدهید که خوبی های خودتان را که هر لحظه در آن وجود دارند، احساس کنید، و بدانید که هر وقت بخواهید می توانید آن را ببینید. از بازیابی خوبی ها در خودتان و در این لحظه لذت ببرید.

این یک تمرین برای رهایی از نزاع درونی و پذیرش این لحظه ، به همان صورتی که هستید. می توانید هرلحظه این کار را انجام دهید. می توانید تمرین را با دیدن خوبی های دیگران نیز انجام دهید. دیدن خوبی ها در میان کشمکش ها، روابط پیچیده و مشغله ها نیز امکان پذیر است. می توانیم از این لذت و عشقی که همیشه وجود دارد،پرده برداریم.

بدون نظر

جواب دادن