باید خشم خود را مدیریت کنید.  آیا وقتی در ترافیک کسی راه شما را بند می آورد، جوش می آورید؟ وقتی کودکتان به حرف شما گوش نمی دهد،فشارخونتان بالا می رود؟ عصبانیت یک احساس طبیعی و حتی نشانه سلامتی است. اما مهم است که با یک روش مثبت با آن کنار بیاییم. خشم کنترل نشده می تواند اثرات مخربی روی سلامتی شما داشته باشد.

برای تحت کنترل گرفتن خشم خود آماده اید؟با استفاده از این 10توصیه کنترل خشم،شروع کنید.

1- قبل از اینکه چیزی بگویید فکر کنید.

در لحظه ی تنش خیلی راحت می توانید چیزی بگویید که بعداً از آن پشیمان شوید. لحظه ای صبر کنید و قبل از اینکه حرفی بزنید، افکارتان را جمع کنید، و اجازه دهید افراد دیگری که در این مسئله درگیر هستند نیز همین کار را انجام دهند.

2- وقتی آرام شدید، عصبانیت خود را بروز دهید.

به محض اینکه موفق شدید خوب فکر کنید، نا امیدی خود را قاطعانه اما نه با شدت بیان کنید. نگرانی ها و نیازهای خود را واضح و مستقیم بیان کنید. بدون اینکه دیگران را ناراحت کنید یا بخواهید آنها را کنترل کنید.

3- کمی ورزش کنید.

فعالیت بدنی می تواند استرسی که منجر به عصبانیت شما می شود را کاهش دهد. اگر احساس می کنید عصبانیت شما اوج گرفته، برای یک پیاده روی سریع یا دویدن بیرون بروید یا زمانی را صرف سایر فعالیت های فیزیکی لذت بخش نمایید.

4- یک وقت استراحت ایجاد کنید.

زنگ تفریح فقط برای کودکان نیست. در مواقعی از روز که پراسترس است، به خودتان استراحت های کوتاه دهید. چند دقیقه سکوت می تواند احساس بهتری برای مقابله با مسائل پیش رویتان به شما بدهد. بدون اینکه شما را تحریک یا عصبانی کند.

5- راه حل های ممکن را شناسایی کنید.

به جای تمرکز روی اینکه چه چیزی شما را عصبانی کرده، سعی کنید مسئله را حل کنید.آیا اتاق بهم ریخته کودکتان اعصاب شما را بهم ریخته است ؟در آن اتاق را ببندید. آیا همسرتان هرشب برای شام دیر می رسد؟ شام را دیرتر سرو کنید یا چند بار در هفته خودتان تنهایی غذا بخورید. به خودتان تذکر دهید که عصبانیت مشکلی را حل نمی کند بلکه تنها وضعیت را بدتر می سازد.

6- از جملات دارای (من) استفاده کنید.

برای جلوگیری از انتقاد یا سرزنش کردن – که تنها تنش را افزایش می دهد- برای توضیح مسئله از جملات دارای من استفاده کنید. مثلا بگویید: به جای جمله : تو هیچوقت در خانه هیچ کاری انجام نمی دهی. می توانید بگویید: من ناراحت شدم که میز را ترک کردی درحالی که بدون اینکه بخواهی کمکی در جمع کردن ظرفها بکنی.

7- کینه به دل نگیرید.

بخشندگی یک ابزار قدرتمند است. اگر اجازه دهید که عصبانیت و سایر احساسات منفی، احساسات مثبت شما را کنار بزنند، ممکن است خودتان را غرق در تلخی و بی عدالتی ببینید. اما اگر بتوانید کسی که باعث عصبانیت شما شده را ببخشید، هردوی شما از این مسئله درس خواهید گرفت. این غیر منطقی است که از همه انتظار داشته باشید همیشه همانطور که شما می خواهید رفتار کنند.

8- از شوخ طبعی برای رفع تنش استفاده کنید.

سبک کردن جو متنش می تواند  کمک خوبی باشد. از شوخ طبعی برای کمک به مواجهه با چیزی که شما را عصبانی می کند استفاده کنید. از طعنه زدن خودداری کنید. چرا که احساسات را جریحه دار کرده و شرایط را بدتر می کند.

9- مهارت های آرام بخش را تمرین کنید.

وقتی عصبانیت شما عود کرد، از روشهای آرام بخش استفاده کنید. نفس عمیق بکشید، یک صحنه آرام بخش را تصور کنید یا یک کلمه یا عبارت آرام بخش را تکرار کنید مثل (سخت نگیر). ممکن است بخواهید به موزیک گوش دهید یا در دفتر خاطراتتان چیزی بنویسید یا حرکات یوگا انجام دهید. هرکاری می توانید بکنید تا آرام شوید.

10- بدانید که چه موقع به دنبال کمک باشید.

یادگرفتن نحوه کنترل خشم، زمانی برای هر فردی یک چالش بوده است. اگر عصبانیت شما غیر قابل کنترل به نظر می رسد، باعث می شود کارهایی انجام دهید که بعداً پشیمان شوید و یا به اطرافیانتان آسیب می رساند. به دنبال کمک باشید.

بدون نظر

جواب دادن