این پاییز، تدریس من درباره سازگاری بشراست. بسیاری از دانشجویان سال اول در این کلاس ثبت نام کرده اند. بسیاری  پیشنهاد تجدید نظر موضوع را داشتند واینکه در مورد موضوعاتی مانند شخصیت، استرس، مقابله، سلامت جسمانی، و موضوعات مشابه آنان  که مسائل  زندگی روزمره دانشجویان 18 و 19 سال  است، بپردازیم.

جای تعجب نیست، بسیاری از آنان در حال کشمکش با همین موضوعات روزمره  زندگی هستند. یکی دیگر از نگرانی های اصلی آنها مدیریت زمان بود. برخی از آنها احساس می کردند که برای کار هایشان فرصت کافی ندارند، و برخی از آنان احساس می کردند که مطالعاتشان کافی نیست. یا به اندازه کافی در آن موفق نبودند ، برخی مطمئن نیستند که چه کارباید  انجام دهند تا شرایط بهتری داشته باشند. برای کمک به آنها در ماه اول دانشگاه، من از آنها خواستم تا یک هفته کارهای  روزنانه خود را دردفتری  یاداشت کنند، سپس  چگونگی استفاده از زمان و زمان های از دست رفته را طی تجزیه و تحلیل دقیق بررسی کنید.

دستورالعمل ساده ای برای مدیریت زمان و کاهش استرس وجود داشت:

هر روز، زمان را در بخش های 15 یا 30 دقیقه تقسیم کرده  و کار هایی را که در این مدت انجام دادید با دقت یادداشت کنید. یادداشت شما فقط کارهای مهم نیست. هر کاری که شما انجام می دهید، اعم از رفت و آمد، خواب، حضور در کلاس، تماشای تلویزیون، گشت و گذار در اینترنت، انجام یک شغل، عمل های ورزشی، مطالعه، بازی و شوخی با دوستان، فرستادن پیام کوتاه، غذا خوردن، و غیره . ثبت کارهای روزانه به مدت یک هفته، تصویری واقع بینامه از لحظات زندگی به شما خواهد داد و نشان می دهد شما در طول این مدت چه کار های مفید و غیر مفیدی انجام دادید. بعد از یک هفته دانشجویان سیاهه های مربوط به زمان فعالیت را آوردند. آنان باید به سوالات زیر پاسخ می دادند:

       چگونه از وقت خود استفاده کردید ؟

      آیا شما از وقتتان عاقلانه و درست استفاده کردید؟

        دلیل اصلی زمان از دست رفته چیست؟

 با چه تغییراتی می توانید از وقت خود بهتر استفاده نمایید؟

    آیا از همه وقت خود استفاده کردید و به اصطلاح شیره آن را کشیدید؟

       آیا شما زمان خود را هدر دادید؟

 آیا شما وقت کافی برای مطالعه، انجام تکالیف، نوشتن مقالات، و غیره. گذاشته اید؟

    طرح شما برای مدیریت بهتر زمانتان در آینده چیست؟

   آیا شما از اینکه وقت خود را اینگونه سپری کردید، شگفت زده شدید؟

زمانتان کجا می رود؟

چند تن از دانشجویان اظهار داشتند که از اینکه وقت خود را اینگونه سپری کرده، شگفت زده شدند. کسانی که تعهدات زمان عمده ای نداشتند مانند در تیم های ورزشی مشغول نبودند و یا کار پاره وقتی نداشتند و …  بیشتراز رفتارشان متعجب شدند. چرا؟

زیرا وقت آزاد زیادی داشتند و وقت خود را با چرت  زدن ، بازی ، دانلود و تماشای فیلم ها، و یا درگیر شدن با رسانه های اجتماعی گذراندند . کارهای مربوط به کالج را انجام نمی دادند. به جز کسانی که به معمول و مداوم در برنامه خود کار هایی مثل: رفتن به کتابخانه، حضور در سمینار و یا کلاس درس و … را داشتند. که این دانشجویان هم تکالیف خود را در آخرین لحظه، همراه با تنش و با عملکرد متوسط انجام دادند.

در بررسی زمان بندی سیاهه ها مشخص شد که  دانشجویان زمانبندی درستی درباره خواب خود نیز ندارند به طوری که مدت خواب برخی بسیار کمتر از معمول است. اما افرادی که در خوابگاه زندگی می کنند با بحث های طولانی حزبی یا معمولی در اواخر شب  بعد از ساعت  1 یا 2 بعد از نیمه شب استراحت می کنند.

برخی نیز خواب بسیار زیادی در شبانه روز داششتند. حدود 10 ساعت یا بیشتر در روزمی خوابیدند، و این عدد گاهی در تعطیلات آخر هفته  بیشتر نیز می شد. در کلاس، ما در باره به اهمیت خوبیدن به مدت  7 تا 8 ساعت در شبانه روز صحبت کردیم و گفتیم طی تحقیق محققان ، کم خوابی مشکلاتی را ایجاد می کنند که عبارتند از : خستگی، عدم توجه در کلاس، و عملکرد تحصیلی پایین.

اما خبر خوب، پس از بررسی زمانبندی سیاهه های مربوط به هر فرد، بیشتر دانشجویان برنامه های مناسب برای تغییر رفتار ایجاد کردند. من به آنها تاکیید کردم که تا جای ممکن برای ایجاد این تغییرات تلاش کنند. در ابتدا باید تغییرات سخت  اعمال نشود و تغییرات متوسطی در رفتار فرد وجود داشته باشد. به جای انجام کار های کاملاً بیهوده و اتلاف وقت، زمان بیشتری برای روابط اجتماعی سالم، آرامش، و فعالیت های ورزشی، باشگاه ها، بازی های مفید  بگذارند. اما تعطیلات آخر همه باید زمان بندی دقیقتری برای مطالعه دروس دانشگاهی داشته باشند چیزی که قبلاً بسیاری از دانشجویان نسبت به آن بی توجه بودند و شب قبل از کلاس به سرعت به انجام تکالیف می پرداختند. در طی اجرا برنامه جدید تقریباً همه دانشجویان به من گزارش دادند که گوشی های هوشمند بسیار وسوسه انگیز بوده و در اتلاف وقت موثرند.

اگر شما یک دانشجوی کالج هستید ، از خود بپرسید که آیا مدیریت زمان درستی دارید؟ اگر پاسخ “نه خیلی خوب” باشد یا “من احساس می کنم با عجله و بی توجه ام” یا مشابه این ، پس لازم است با روش بالا سیستم زمان خود را برای یک هفته مشخص کنید تا عملکرد دقیق و واقع بینانه ای  داشته باشید تا زمان صرف شده و اتلاف وقت شما دقیقاً مشخص شود. این مداخله ساده می تواند به دانشجویان کمک کند تا کنترل بهتری از زندگی و استرس کمتری در انجام کار ها داشته باشند.

Dana S Dunn Ph.D

بدون نظر

جواب دادن