یادداشت نویسنده: این مقاله به طور کلی برای عموم خوانندگان نوشته شده است. در موارد خاص مانند پریشانی روانی و یا عاطفی شدید، باید از متخصصان سلامت پزشکی و روانی کمک بگیرید.

“ذهن جای خود است ، و در نوع خود می توان بهشت و جهنم را ساخت ، جهنم از بهشت است.”

جان میلتون، بهشت گمشده

” تقریبا تمام احساسات دردناک است، اگر در راه نادرست به دنبال واقعیت باشیم. هنگامی که عقاید نادرست برکنده شوند، درد و رنج نیز متوقف می شود. ”

بودا، نوشته شده تیک نات هان (Thich Nhat Hanh)

همه ما تجربه افکار منفی را داریم. چگونه با مدیریت بر نگرش منفی خود و با ایجاد اعتماد به نفس می توانیم در مقابل ترس ، ناامیدی بایستیم و به جای قربانی ، شکارچی و به جای شکست خورده فردی پیروز باشیم.

مطالعات متعدد نشان داده است که چگونه نگرش منفی مزمن می تواند سلامت، شادی و رفاه را تحت تاثیر قرار دهد.

هشت تفکر منفی افراد  ناراضی عبارتند از:

 

1- صحبت درباره اعتماد به نفس

پذیرش شکست ، اعتماد به نفس ما را کاهش می دهد و بالقوه باعث کاهش عملکرد ما و در نهایت عدم موفقیت ما می گردد. جملاتی که پذیرش شکست را زیاد می کند عبارتند از:

“من نمی توانم …”

“من به اندازه کافی خوب نیستم …”

“من مطمئن نیستم …”

“من آنچه را که لازم است را ندارم …”

“من شکست می خورم … ”

 

آیا اگر دوستی بارها بارها به شما بگوید: “شما نمی توانید موفق شوید”، “شما به اندازه کافی خوب نیستید”، “شما اعتماد به نفس ندارید”، “شما آنچه لازم هست را ندارید” یا “شما شکست خواهید خورد؟ و … آیا شما می پندارید که این دوست، دوست واقعی است؟ اگر نه، چرا شما می خواهید این دوست را برای خودتان انتخاب کنید؟

درگیر شدن با خود که همیشه شکست خواهید خورد، مانند این است که یک دوست دروغین در طول روز درباره ناتوانی تان بگوید که این دوست نیست بلکه بدترین دشمن شماست.

2- فرض منفی

فرض منفی، تفکرمنفی در یک موقعیت یا تعامل است. بسیاری به دنبال نیمه خالی لیوان هستند. فرد فرض های منفی را مطرح می کند: حتماً صف شلوغی است، یا باران خواهد بارید، برای پرداخت صورت حساب حتماً دستگاه مشکل دارد.

البته، هیچ چیز ذاتاً مثبت یا منفی نیست.در مورد ترافیک، آب و هوا، و یا صورتحساب پرداخت … به قول معروف ” همینه که هست.” این که مثبت یا منفی باشد بستگی به تجربه فرد در هر شرایطی است که قبلاً داشته ، دارد. این خود فرد است که باعث می شود تجربه مثبت یا منفی باشد. این انتخاب فرد است که می تواند فوراً او را قویتر یا ضعیفتر، شادتر و یا افسرده تر سازد. با توجه به موقعیت های مشابه، ممکن است یک رفت و آمد شلوغ فرصت خوبی برای گوش دادن به موسیقی آرامش بخش در خانه باشد ، یک روز بارانی به عنوان یک شرایط در خانه ماندن و نوشیدن کاکائو داغ به همراه یک کتاب خوب؛ و یا مشکل پرداخت صورتحساب با دستگاه نیز به عنوان یک فرصتی می باشد که برای اولین بار خودتان پولی را در باجه پرداخت کنید. این همان چیزی است که شما لحظه خود را انتخاب می کنید.

3-  مقایسه منفی با دیگران

یکی از ساده ترین و رایج ترین راه برای احساس بد، مقایسه نامطلوب خود با دیگران است. ما ممکن است وسوسه شویم تا خودمان را با کسانی که موفق ترند، مقایسه کنیم. به نظر می رسد دیگران جذاب تر، پولدار ترهستند.

در این حال شما احساس می کنید کاش می توانستید مانند آنان باشید. در شما احساس حسادت، پستی یا ناکافی ایجاد می گردد که این نتیجه مقایسه اجتماعی منفی شما با دیگران است.تحقیقات نشان داده که مقایسه اجتماعی منفی همیشه می تواند باعث استرس ، اضطراب، افسردگی، و عدم اعتماد به نفس در فرد گردد.

4- نشخوار فکری منفی در مورد گذشته

ما باید از گذشته درس بگیریم، اما گرفتار آن نشویم. گاهی اوقات شرایط زندگی و موانع شخصی باعث می شود تا پتانسیل های واقعی خود و فرصت های جدید پیش رو را نبینیم. آنچه در گذشته اتفاق افتاده را نمی توان تغییر دهد، اما بر آنچه هنوز اتفاق اتفاق نیافتاده می توانیم تأثیر بگذاریم. در قدم اول گذشتن از آنچه قبلاً اتاق افتاده و اعلام اینکه شما مسئول گذشته نیستید. گوته به یاد آوری می کند: «هیچ چیزارزش بیش از یک روز را ندارد.”

در گذشته نباشید. انتخاب بهتری در امروز ایجاد کنید ، و حرکت کنید.

آبراهام لینکلن قبل از اینکه رئيس جمهور ایالات متحده شود، هشت انتخابات ریاست جمهوری را از دست داد ، دو بار در کسب و کار شکست خورد و دچار فروپاشی عصبی شد.

به نقل از ژورنال وال استریت

5- باورهای از دست دادن قدرت در مقابل افراد سر سخت

بسیاری از ما در زندگی با افراد سرسخت و پر زحمت روبرو شدیم. در مواجهه و درگیر شدن با این افراد ، به طور وسوسه انگیزی باور می کنیم که آنان شکارچی هستند و ما قربانی. این نوع نگرش، حتی اگر توجیه باشد ولی در نتیجه باعث از دست دادن و ضعف اعتماد به نفس در انسان می شود.

کلید تغییر باورهای از دست دادن قدرت، در مقابل افراد سر سخت این است که انسان منفعلی نباشید و حرکتی از خود نشان دهید. شما در برخورد با یک انسان خودخواه ، منفعل هستید یا کنترل کننده وعامل ؟

6- میل به سرزنش

سرزنش چیزی است که می تواند مسئول بدبختی ما باشد. برخی از انسان ها والدین نا کارآمد ، روابط منفی با دیگران، مشکلات اجتماعی و اقتصادی، چالش های بهداشتی، و یا دیگر مشکلات زندگی را دلایلی بر عدم موفقیت خود در زندگی می دانند.

این درست است که درزندگی مشکلات و دردهای غیر قابل انکاری وجود دارد، که این مشکلات اغلب باعث سرزنش به عنوان دلیلی برای ناراحتی و قربانی شدن انسان می گردد.البته مطلب گمراه کننده ای که انسان برای قربانی کردن خود و اشاره به شرایط نامطلوب زندگی اش کند. استمرار بر  تلخی، خشم، و ناتوانی ها ، برای انسان رنج به همراه  می آورد و آرام آرام ایجاد نومیدی می کند.

اغلب، وقتی خود را سرزنش می کنید،  توجهی به احساس واقعی  خود ندارید. شما در واقع خودتان را تبدیل به زندانی می کنید که از تلخی ها و خشم صدمه دیده است. احساسات شما ممکن است درست و موجه باشند ، اما آنها خوشحالی، کمک، سلامتی و موفقیت را از شما خواهند گرفت. در واقع این سر زنش ها آینده بدی را برای شما خواهند ساخت.

“هنگامی که خودمان را سر زنش می کنیم، از قدرت دور خواهیم شد.”

گرگ اندرسون

 

7- تلاش برای بخشیدن خود

همه ما در زندگی اشتباه می کنیم. هنگامی که به اعمال گذشته خود نگاه کنید ، شاید تصمیمات و اقداماتی انجام داده اید که حالا پشیمان هستید. گاهی اوقات اشتباهاتی تأسف بار درباره قضاوت بوده ، که باعث آسیب به خود و دیگران شده اند.

یاد آوری این وقایع از گذشته، حس سرزنش خود در اشتباهات، آسیب انجام شده و فرصت های از دست رفته وجود دارد. شما ممکن است فکر کنید که انسان بد ، ناقص و غوطه ور در گناه هستید. در طول این لحظات، این مهم است که با خودتان مهربان باشد و بدانید که حالا شما انسان آگاهی هستید و شانس ان را دارید که این اشتباهات را تکرار نکنید و بدین ترتیب شرایط مثبتی برای خودتان و دیگران ایجاد نمایید.

 

“خودت را ببخش. هر کس اشتباه می کند. اشتباهات بازتاب دائمی در شما نیستند. آنها لحظه ای جدا شده در زمان هستند. به خودتان بگویید؛ من اشتباه کردم ، اما این باعث نمی شود که من فرد بدی باشم.”

کلینیک مایو

8- ترس از شکست و اشتباه

ترس از اشتباه و شکست، اغلب با کمالگرایی در ارتباط است. شما ممکن است فکر کنید که در برخی مواقع شما به اندازه کافی خوب نیستید، در نتیجه برای رسیدن به موفقیت فشار فوق العاده ای بر خود وارد می کنید.

در حالی که موارد ذکر شده،  به عنوان یک ابزار موثر در خدمت شما باشد.اگرانتظارتان از خودتان بسیار بالا باشد ،  پتانسیل شما برای موفقیت محدود می گردد.

مطالعات متعدد نشان داده که  ارتباطی بین کمال گرایی و ناخشنودی وجود دارد. سعی کردن به منزله این است که انسان ممکن است به مقصود برسد نه اینکه به طور کامل و هر زمان حتماً و به طور قطع خواهد رسید.

 

“با توجه به تمایل به ارزش و قدردانی، این وسوسه انگیز است که سعی کنید کامل به نظر برسید، اما هزینه های چنین فریب بالا … چگونه می توانید خود را دوست دارید در حالی که  نمی توانید راهی را که باید بروید را بسنجید؟ ”

 

Preston Ni M.S.B.A

 

بدون نظر

جواب دادن