چگونه چیزهایی مانند اینترنت، و یا تلویزیون که ما همه طول روز را با آن می گذرانیم، اعتیاد می آورند؟

من نمی خواهم به چرایی اعتیاد بپردازم، در حال حاضر قصد دارم برای ایجاد تغییر راهکاری هایی را ارائه دهم. تغییر می تواند به صورت های مختلف باشد. شاید شما بیش از حد و به طور افراطی از بازی های کامپیوتری، لپ تاپ ، فیسبوک، شبکه های اجتماعی ، سایت های خبری، وبلاگ ها و حتی تلویزیون استفاده می کنید. در اصل شما به این ها معتاد شده اید. حالا چه کاری می توانید انجام بدهید؟

من راه های موثری پیدا کرده ام ، چون من خودم مدتی با این مشکلات روبرو بوده ام.

در ابتدا دو ایده است، که عبارتند از:

1- صورت مشکل

2- افزایش آگاهی

اگر شما بتوانید موفق به انجام این دو چیز شوید، در اصل شما گام های بلندی بر داشته اید.

 راه حل هایی برای این اعتیاد دیجیتال شما

برای مواجه و مقابله با اعتیاد تنها یک راه وجود ندارد ، پیشنهاد میکنم ترکیبی از این راه ها را ببینید و بهترین را انتخاب کنید :

1- مشکل را پیدا کنید.

 بسیاری از ما گاهی اوقات به مشکل خود فکر و حتی بعضی وقت ها اعتراف نیز می کنیم. ما این رفتار و مشکل خود را امری ناراحت کننده می دانیم و از این که باز هم آن را انجام می دهیم احساس گناه می کنیم. عقب انداختن این مشکل مانند به عقب انداختن برنامه ورزشی است. اما نباید این مشکل را به کل نادیده بگیریم و تظاهر کنیم که وجود ندارد. ما باید بپذیریم و سعی کنیم که همه چیز را بهتر کنیم. برای رفع این مشکل حتماً موانعی نیز وجود دارد. باید آگاه باشید، و ببینید که چه اتفاقاتی برای شما رخ خواهد داد. اطلاعات در مورد خودتان و مشکلتان در این راه بسیار ارزشمند است.

2- آگاه باشید.

 شما نمی توانید آنچه را که از آن آگاه نیستید را تغییر دهید. بسیاری از اعتیادها بدون اینکه شما متوجه  باشید، رخ می دهد. ما به رفتار خود ادامه می دهیم و تنها احساس گناه در ما باقی می ماند. باید نسبت به تمایلات و اعمالی که انجام می دهیم، آگاهی داشته باشیم. این بدان معناست که شما نیاز به یادآوری دارید تا بدانید نتیجه این رفتار شما چه چیز خواهد بود و چه عواقبی برای من خواهد داشت؟ این یک مهارت است که شما باید آن را افزایش دهید.

3- ترس را ببینید.

 شما به دلیل ترس معتاد شده اید. شما با اعتیاد خود مواجهه با چیزهای سخت تر، ناراحت کننده، مانند کار یا ورزش و یا شاید اجتماع دوری می کنید و با مشغول کردن خود در اینترنت، تلویزیون و … آنها را به تعویق می اندازید. اعتیاد نیاز شما را به طوری غیر مستقیم بر آورده می سازد. در ابتدا شما باید از این ترس آگاه شوید، تا برخی از اشعه های خورشید را ببینید.

4- سعی کنید برای مدت کوتاهی مقاومت کنید.

 سعی کنید یک ساعت بدون اینترنت، و یا یک روز بدون نگاه کردن تلویزیون بگذرانید. شما برای این کار باید کمی مقاومت کنید. اما اگر شما به خودتان بگویید: “این فقط یک ساعت است” یا “این فقط یک روز است” تحمل آن راحت تر می شود. این دوره یک چالش کوچک اما شدنی است که زندگی شما را بهتر خواهد کرد.

5- دوره های مقاومت خود را اضافه کنید.

 اگر شما یک ساعت یا یک روز در هفته  از هیچ اینترنتی استفاده نکید. حال سعی کیند مدت آن را اضافه تر کنید. سعی  هر روز یک ساعت از اینترنت استفاده نکنید و همین طور مدت آن را اضافه تر سازید. در صورت لزوم می توانید اینترنت خود را در زمان مشخص شده مسدود کنید یا در صورتی که در شبکه های اجتماعی با افراد زیادی دوست هستید، تعداد آن را بسیار محدود سازید.

6- در واقعیت زندگی کنید.

 ما فقط برای مدتی کوتاه درروی این زمین زندگی می کنیم، و این مدت هدیه ای بسیار ارزشمند است. نباید هیچ فرصتی را هدر دهید. باید در مدتی چیزی بسازید. کاری بکنید. چیزی یاد بگیرید. بیرون بروید وقت خود را با دوستان واقعی بگذرانید. اجازه ندهید زندگی مجازی و دیجیتالی شما را از زندگی واقعی دور سازد وشما اسیر خود کند. آگاهانه برای زندگیتان تصمیم گیری کنید و برای زمان خود برنامه ریزی کنید.

7- به عمد رفتارتان را تغییر دهید.

هنگامی که شما قصد دارید بازی کامپیوتری انجام دهید، چند ثانیه توقف کنید. مجموعه کارهای دیگری را که می توانید انجام دهید را بررسی کنید: ” من قصد دارم یک مقاله بنویسم. یا 10 دقیقه کتابی در مورد کوه اورست بخوانم. یا اتاقم را مرتب کنم. با خانواده معاشرت  داشته باشم و … . ”  آرام آرام از کامپیوتر دور شوید ، یک لیوان آب بخورید و با انرژی، کاری را که انتخاب کردید را انجام دهید. این کار را می توانید هر بار تکرار کنید. گاهی اوقات این کار آسان نیست. اما تمرین بیشتر و بیشتر باعث می شود که شما موفق شوید.

بدون نظر

جواب دادن