شادی باعث ایجاد تفکر مثبت در انسان می گردد. اما،  داشتن تفکری مثبت کار ساده ای نیست، به خصوص هنگامی که شما در یک شرایط عاطفی بدی باشید. در انجام پژوهش متوجه شدم که برای افزایش شادکامی باید مدارهای راست مغز را تقویت کرد، چون خوشبختی و رفاه به تعادل بین مدارهای شناختی، عاطفی و عمل مغز بستگی دارد. خوشبختانه، اقدامات ساده زیادی وجود دارد. در اینجا پنج راه ساده برای تقویت مدار شادی را در مغز ذکر می کنم.

1- از خورشید کمی استفاده کنید.

مغز انسان در یک ساختمان اداری کم نور به تکامل نمی رسد. نور خورشید باعث عملکرد مطلوب مغز می گردد. در طول روز مغز ساعت درونی بدن را تنظیم می کند. انتشار ملاتونین، کمک می کند که شما در شب خواب خوبی داشته باشید. ملاتونین مزایای دیگری مانند کاهش درد، افزایش انرژی  را نیز برای شما به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، جذب نور خورشید از طریق پوست کمک می کنید تا سروتونین مغز بالا رفته و این تأثیر مهمی در خلق و خوی شما خواهد داشت.

2- بدن خود را حرکت دهید.

اگر شما روزانه بدن را خود را کمی سریع تر از معمول حرکت دهید یا همان ورزش کنید.  دیگر نیازی نیست که چهاربار در هفته به باشگاه بدن سازی بروید. در واقع  حرکت شما سلول های عصبی سروتونین را فعال می سازد. یک پیاده روی کوتاه در پارک جلوی خانه یا استفاده از پله به جای آسانسور تأثیرات خوبی خواهد داشت، و اگر حرکات شما با سرعت بیشتری انجام شود باعث می شود تا دو انتقال دهنده عصبی  دوپامین و نوراپی نفرین نیز فعال گردند، که این حال شما را بهتر نیزمی سازد.

3- عضلات خود را بکشید.

هنگامی که ماهیچه های شما سفت و کشیده می شود مغز فکر می کند که شما دچار اضطراب و استرس شده اید. در واقع از طریق یک فرآیند به نام بیو فیدبک ، اقدام به کاهش استرس می کند. حتی می تواند مواد شیمیایی عصبی شبیه به مورفین و THC، را آزاد سازد که بر کاهش درد و افزایش احساس خوب موثر است.

4- بدن خود را ماساژ دهید.

ماساژ هورمون عصبی اکسی توسین را آزاد می کند. این هورمون عصبی باعث کاهش استرس ، اضطراب و احساساس ارتباط بیشتر با دیگران می شود. همچنین ماساژ در افزایش سروتونین در بدن موثر است. اما اگر شما نمی توانید ماساژ انجام دهید، پس در آغوش یک دوست بروید، این عمل نیز همچون ماساژ برای شما مفید خواهد بود.

5- یک نفس عمیق بکشید.

برای استفاده از بیوفیدبک و کسب آرامش، تنفس عمیق راه خوبی است. به سادگی یک، نفس عمیق  بکشید و پس از کمی مکث آن را به آرامی رها کنید. تنفس عمیق بر مغزتان اثر مطلوبی می گذرد. این کارباعث تعدیل فعالیت در عصب واگ می گردد، که این راه قدرتمندی برای کاهش استرس و اضطراب است. در صورت لزوم چندین بار این کار را تکرار کنید.

بدون نظر

جواب دادن