1- دلیل افسردگی خود را بیابید.

قدم اول درمان افسردگی ، دلیل آن است.

    آیا شما در محیط کار خود مشکل دارید؟

آیا شما قادر نیستید که پایان رابطه زناشویی خود را بپذیرید ؟

  آیا شما از نظر اعتقادی ضعیف شده اید؟

   آیا شما احساس می کنید که خلاقیت خود را از دست داده اید؟

     آیا دچار ورشکستگی مالی شده اید؟

با خودتان صادق باشید. تلاش کنید که دلیل واقعی حالات خود را دریابید و سپس با بینش مشکل اصلی را حل کنید.

2- بدنتان را حرکت دهید.

 اندروفین ماده طبیعی در بدن ماست که از افسردگی جلوگیری می کند.تحرک و ورزش عامل آزاد شدن این ماده شادی بخش هستند. ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

3- یک وعده غذایی مصرف نکنید.

مصرف یک وعده غذایی باعث می شود که قند خون شما در ساعاتی از روز کاهش یابد. کاهش قند خون مسبب نوسانات خلقی می گردد. سعی کنید وعده های غذایی خود را بیشتر و حجم غذای خود را کاهش دهید.

4- از رژیم غذایی سروتونین دار استفاده کنید.

بسیاری ازداروهای ضد افسردگی مانند داروی پروزاک (Prozac) باعث بازجذب انتقال دهنده سروتونین می گردند، در نتیجه سطح سروتونین را در خون افزایش می دهند. اما شما می توانید از مواد غذایی طبیعی استفاده کنید که سروتونین دارند.

غذاهایی که دارای سروتونین هستند عبارتند از:

            – غذاهای دارای امگا 3 اسیدهای چرب مانند ماهی قزل آلا وحشی، ساردین، شاه ماهی، ماهی خال مخالی، ماهی کولی .

           – چربی های سالم مانند روغن نارگیل

– استفاده از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا،  به خصوص مواد پروتئینی که دارای اسید آمینه تریپتوفان باشند مانند بوقلمون.

5- از کافئین دوری کنید.

کافئین باعث کاهش سطح سروتونین می گردد. پس بهتر است از آن دوری کنید. اگر شما نیاز به انرژی بیشتر دارید بهتر از مکمل طبیعی ال- تیروزین(L-Tyrosine) استفاده کنید که در دوز های 1000-500 میلی گرم وجود دارد.

6- از نور خورشید استفاده کنید.

نور خورشید یکی از ارزشمند ترین منابعی است که می تواند در تنظیم خلق وخوی، و همچنین افزایش سطح ویتامین D به شما کمک می کند. اگر در جایی زندگی می شود که آفتاب خوبی دارید حتماً از آن استفاده کنید.بسیاری از درمانگران نور درمانی را برای درمان افسردگی تجویز می کنند.

7- از مکمل های غذایی استفاده کنید.

توجه: اگر چه استفاده مکمل ها پیشنهاد ماست ولی مصرف آن باید تحت مراقبت پزشک صورت گیرد چرا که مصرف بی رویه مکمل ها و تداخل آنان با سایر دارو ها  نیز می تواند عوارض جانبی و خطراتی نیز داشته باشند.

5- HTP  :

 5- HTP مکملی است که باعث افزایش سطح سروتونین می باشد.در دوز 300-50  میلی گرم است و سه بار در روز مصرف می شود. که از کمترین میزان آن باید آغاز شود. مصرف بیش از حد آن باعث خواب آلودگی و یا اسهال می گردد. این مکمل می تواند به اضطراب افراد کمک کند، اگر چه گزارش شده که برعکس عمل کرده و باعث اضطراب بیشتر در فرد می گردد. این مکمل را باید با احتیاط فراوان استفاده کنید.

– مخمر سنت جان (St. John’s Wort):

این مکمل با دور 300 میلی گرم و سه بار در روز تجویز می گردد. اگر با مصرف این دارو در عرض یک هفته بهتر نشدید، به آرامی دوز آن را تا 600 میلی گرم در روز افزایش دهید.تذکر:  در مواردی دیده شده که این مکمل ، اثر قرص های ضد بارداری را کاهش داده است.

SAMe :

مصرف آن بدین ترتیب است که روزی دوبار با دوز 200 میلی گرم با معده خالی مصرف می شود و طی دو هفته به تدریج دوز میزان مصرفی را تا 600 میلی گرم و روزی دوبار اضافه می گردد. این می تواند یک داروی ضد افسردگی بسیار موثر باشد، اما داروی گرانی نیز هست. عوارض جانبی آن در دوزهای بالا  شامل تهوع، اضطراب و بی خوابی است.

L-Theanine :

میزان دوز مصرفی آن  600-100 میلی گرم در روز است. درصورت خواب آلودگی زیاد باید دوز دارو را کاهش دهید. این ماده در چای سبز نیز موجود است.

Fish oil :

روغن ماهی روزی 1-3 عدد در روز همراه با غذا مصرف می شود.

8-  فکر خود را آرام سازید.

مدیتیشن می تواند برای تمرکز افکار گزینه خوبی باشد. تفکرات شما می تواند خلق و خویتان را عوض کند.  مدیتیشن باعث آرامش روان و خلقی متعادل در انسان می گردد.

9- هورمون های بدنتان تان را متعادل سازید.

اگر هورمون تیروئید، آدرنال و هورمون های جنسی از تعادل خارج گردند، خلق و خوی شما دچار مشکل می گردد. به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید تا آزمایشاتی دقیق برای شما بنویسد. این آزمایش ها عبارتند از :

   – آزمون غده تیروئید –  T3 ،TSH،  Free T4،  Free T3، Total، آنتی بادیهای تیروئید.

   – آزمایش غده آدرنال – کورتیزول،آزمایش DHEA-S یا ( Dehydroepiandrosterone Sulfate ) و آزمایش پرگننولون  (Pregnenolone)

– آزمون هورمون جنسی – استروژن، پروژسترون، و تستوسترون تام

10-  سلامت روان داشته باشید.

ما باید به نوع زندگی خود توجه کنیم. در بسیاری از موارد، ما خود واقعیمان را پنهان می کنیم و تظاهر به چیزی می کنیم که به واقع نیستیم. فردی جعلی در مدرسه، در اتاق هیئت مدیره، در اتاق خواب، در کلیسا و … بعد از خودمان می پرسیم چرا ما افسرده هستیم؟ با خودتان صادق باشید. اینکه خودتان نباشید روان شما را ناسالم می سازد.

11- باید با روان درمانگر صحبت کند.

وجود یک درمانگر روان ، روانپزشک می تواند کمک بزرگی برای شما باشد. گاهی اوقات شما نیاز دارید تا احساسات درونی خود را به فردی مورد اعتماد – درمانگر- بیان کنید. این می تواند زندگی شما را بهتر سازد. روان درمانگر ضمن شنیدن حرف های شما در صورت مشکلات مهم تر، شما را راهنمایی خواهد کرد.

  گاهی اوقات افسردگی شما به طور طبیعی درمان نمی شود و ممکن است به دارو نیاز داشته باشید. اما فراموش نکنید که دلیل بیماری افسردگی شما می تواند از عوامل متعددی باشد. برای همین حتماً بررسی بیشتری در باره نمایید و مجموعه عواملی که در مشکل شما نقش دارند را پیدا کرده و سعی بر درمان آن داشته باشید.

 

بدون نظر

جواب دادن