آیا افرادی در کنار شما وجود دارند که پیوسته از شما انتقاد می کنند؟ به شما می گویند که این کار را انجام ندهید یا فلان کار را حتماً انجام دهید؟ آیا از رفتار آنان احساس بدی به شما دست می دهد؟

اینان افراد سمی هستند. برخورد با آنها کار آسانی نیست و مشکلی جدی خواهد بود. به تازگی یکی از من سوال کرد که “چه کاری باید انجام دهم اگرفرد سمی در خانواده ام باشد؟ چگونه می توانم آنها را از زندگی ام خارج سازم؟

باید اعتراف کنم، دادن پاسخ به سوالات او کار آسانی نیست. ولی استراتژی هایی مقابله با این مشکل وجود دارد که آن را به اشتراک می گذارم.

1- احساس بد خود را کنترل کنید.

این همیشه اولین قدم است. من یاد گرفته ام که چگونه احساس بد خود را بهتر کنم. درباره آن فکر کنید. اگر شما به دلیل رفتار دیگری احساس بدی دارید، ممکن است خشم یا آزردگی خود را در رفتار و گفتار خود را نشان دهید، و این کار شما  باعث می شود که افراد بیشتری سمی شوند. احساسات بد شما، تنها برای شما وحشتناک نیست، بلکه می تواند وضعیت ناخوشایندی را برای دیگران نیز ایجاد کند. بنابراین زمانی که از اعمال و گفتار دیگران احساس ناخوشایندی به شما دست داد، به جای دوری از این احساس، سعی کنید به درون خود و احساستان توجه کنید. چه احساسی در وجودتان ایجاد شده است ؟  این احساس را از خود دور کنید و سعی کنید احساس عشق نسبت به خودتان را خلق کنید. آرزوی شادی و پایان دادن به درد و رنج هایتان را در خود پرورش دهید. آرزوی زندگی توام با شادی و آرامش. این یک درمان جادوئی نخواهد بود ، اما یک شروع خوب برای شماست.

2- با دیگران صحبت کنید.

 من دریافته ام که اغلب اوقات وقتی صدمه ای می بینم ، علاقه ای ندارم تا با دیگران در این باره صحبتی کنم. اما واقعیت این است که اگر شما با کسی در این باره صحبت کنید، احساس بهتری خواهید داشت. بنابراین  این کار را بکنید و احساسات خود را با فرد مورد اعتمادی به اشتراک بگذارید. حتی می توانید احساس خود را با مشاوره در میان بگذارید. موضوع مشاوره گرفتن نیست بلکه صحبت کردن شما مهم است.

3- همدلی و شفقت را تمرین کنید.

سعی کنید با فرد سمی که باعث ناامیدی و شکست در شما شده است، همدل و مهربان باشید. این کار را تمرین کنید. در قلب خود، برای آنها آرزوی خوشبختی کنید. آنها مانند شما هستند فقط در میان مشکلات اسیر شده اند و به همین دلیل چنین رفتاری دارند. شما برای پایان دادن به درد و رنج بی پایان خود، برای آنها آرزوی عمر طولانی و شادی فراوان داشته باشید.

4-  با فرد سمی صحبت کنید.

 زمانی که احساس بهتری نسبت به دیگران دارید با آنها صحبت کنید. بله، آنها ممکن است با شما مهربان نباشند اما شما می توانید رفتاری مهربان تر و دلسوزانه تر با آنان داشته باشید. شما می توانید رنج آنان را ببینید. آنان به دلیل رنجی که دارند، رفتار نامناسبی از خود نشان می دهند. سعی کنید با آنها ارتباط برقرار سازید، می توانید شرایط سخت خود را با آنان به اشتراک بگذارید و از آنان بخواهید تا از شما حمایت کنند. البته شاید این همیشه خوب نباشد، اما اگر شما این رابطه را ایجاد کنید، ممکن است او سر بحثی را باز کرده و با شما صحبت کنند.

5- از رفتار دیگران الگو برداری کنید.

 اغلب از افراد سمی که عصبانی می شوند  ناراحت می شوید اما خودتان نیز این رفتار را انجام می دهید. حتی اگر احساس کنید که تقصیر شماست، ولی همچنان با شدت برخورد می کنید. بنابراین نشان می دهد که شما چگونه ناامیدانه در حال مقابله به مثل هستید. باید سعی کنید مهربان تر باشید و شیوه ای مثبت در زندگی داشته باشید. این می تواند یک اثر بزرگ در زندگی داشته باشد، اگر چه این اثر فوری نیست.

6- دوستان مثبت گرا پیدا کنید.

انتخاب یک دوست مثبت حال شما را بهتر می کند. این افراد می توانند زندگی شما را تنظیم کنند. دوستانی خلاق، کارآفرین، خود کفا، پر هیجان، مثبت، سالم، خوشحال. پیدا کردن این افراد چندان سخت نیست. این دوستان را در باشگاه یوگا و یا کلاس بازی های کامپیوتری یا مهمانی دوستانه پیدا کنید. اگر کسی را با این شرایط پیدا کردید، درنگ نکنید. با دعوت به چای یا قهوه ای،  دوستی با او را آغاز کنید. این رابطه دوستانه اثر مثبتی در زندگی شما خواهد داشت. من این را در زندگی ام تجربه کرده ام ، یک اتفاق بسیار خوب برای من بود.

7- ارتباطتان را با آنها قطع کنید.

 قطع ارتباط کار سختی است. اما زمانی که اعضای خانواده هیچ حمایتی از من نمی کنند یا اگر آنها به طور مداوم انتقاد می کنند و عصبانی هستند، و هیچ یک از موارد بالا کارگشا نبوده، قطع ارتباط تنها راه است. من کاری را انجام می دهم که خودم می خواهم. این کار سختی است خصوصاً که این فرد با شما زندگی کند. بعد از قطع رابطه باید سعی کنید به آن فرد سمی، فکر نکنید. در طبیعت بدوید، پیاده روی کنید، مدیتیشن انجام دهید. به چیز های خوب و مثبت فکر کنید. اجازه ندهید فکر او  شما را ناراحت کند.

بدون نظر

جواب دادن