تاکنون مطالعات متعددی صورت گرفته تا مشخص شود که چه غذاهایی باعث افزایش هوش می شوند. همانطور که موسیقی موتزارت این کار را می کند. اکنون 7مورد از قوی ترین غذاهایی که می تواند مغز را در بالاترین سطح فعالیت قرار دهد، مرور می کنیم:

1- ماهی های روغنی(سالمون،ساردین،اسقومری) :

بیش از نیمی از حجم مغز از چربی تشکیل شده و بیش از 65درصد این چربی مربوط به خانواده امگا3 می باشد. این چربی ها با حفظ سیالیت غشای سلولی،برای تولید و تکامل سلولهای مغزی حیاتی هستند. همچنین نقش مهمی در عملکرد سلولهای عصبی دارند. ماهی های غنی از روغن مثل سالمون،تن تازه و ساردین،حاوی امگا3 زیادی هستند که به ارتباط سلولهای مغزی با یکدیگر کمک می کند. به علاوه ماهی حاوی فسفر و ید می باشد که هر دو عنصر برای عملکرد مغز ضروری هستند. به عنوان یک قانون  در تقویت هوش ، سعی کنید حداقل هفته ای دو بار این ماهی ها را مصرف کنید. توجه کنید با این که ماهی تازه سرشار از امگا 3 است، کنسرو آنها این گونه نیست.

2- لبنیات(شیر،پنیر،خامه ترش) :

دانشمندان آمریکایی و استرالیایی ای کی یو (IQ)972نفر از داوطلبان را اندازه گرفتند و به این نتیجه رسیدند که افرادی که به صورت روزانه از لبنیات استفاده می کردند،در تست های تفکر منطقی و حافظه بسیار موفق تر از افرادی بودند که از ماست و پنیر غافل بودند. لبنیات پرچرب نسبت به لبنیات کم چرب بیشتر به کار مغز می آید. فقدان چربی های مهم می تواند علت بسیاری از بیماری هایی مثل ام اس(MS) باشد. به علاوه پروتئین، ویتامین ِD،کلسیم و منیزیم موجود در لبنیات نیز نقش مهمی در فعالیت مغز دارد.

3-جگر(مرغ،گاو،گوساله):

مغز حدوداً 25درصد از اکسیژن مورد نیاز بدن را شامل می شود. برای رسیدن اکسیژن به مغز توسط هموگلبین، وجود آهن ضروری است. جگر یکی از غذاهایی است که سرشار از آهن می باشد. به علاوه جگر یکی از مهمترین منابع ویتامین ب نیز است. تا اواسط دهه 1990مشخص شده بود که این ویتامینها مخصوصاً ب1، ب6، ب9 و ب12، باعث بهبود عملکرد شناختی و نتایج تست هوش می شوند.

4-تمام دانه ها:

تمام دانه ها که غنی از فیبر هستند، بخش جدایی ناپذیرِ رژیم مدیترانه ای می باشند. میوه ها، سبزیجات، روغن زیتون و آجیل نیز در این رژیم قرار دارند. تحقیقات اخیر نشان می دهد افراد معمولاً غذاها یا مواد مغذی را به تنهایی مصرف نمی کنند بلکه به صورت ترکیبی با غذاهای دیگر مصرف می کنند تا ارزش رژیم غذاییشان بیشتر شود. اما این می تواند منجر به عملکرد نامطلوب مغز و بیماری شود.

در ضمن از آنجایی که بدن کربوهیدرات موجود در دانه ها را به آرامی می شکند، مصرف آنان می تواند برای مدت طولانی حس شادابی در شما ایجاد کند.

5-گوشت قرمز:

مطالعه ای در سال2011نشان داد که خانم هایی که میزان آهن نرمالی دارند، در فعالیت های ذهنی بهتر عمل کرده و کار خود را سریعتر از افرادی که آهن کمی دارند ، به پایان رساندند. این عنصر کمک به حمل اکسیژن به سراسر بدن و به مغز می کند. برای اینکه از گوشت گاو لذت بیشتری ببرید، از گوشت های سالم تر استفاده کنید. برای فعالیت به بهترین نحو، مغز شما به مقدار خاصی اکسیژن نیاز دارد. فقدان آهن در رژیم غذایی می تواند موجب کاهش توانایی خون برای انتقال اکسیژن و کاهش اکسیژن رسانی به مغز شود. کمبود آهن همچنین می تواند باعث مشکلاتی نظیر کاهش انرژی،ضعف تمرکز و خستگی شود. گوشت کم چرب یک منبع غنی از آهن می باشد و حاوی آهن و روی است که برای عملکرد شناختی مغز ضروری می باشند. این عناصر در میتوز سلولهای مغزی و ساخت DNA شرکت می کنند.

6-تخم مرغ:

زرده تخم مرغ یک منبع مهم آهن برای گیاهخواران می باشد.تخم مرغ حاوی فسفولیپیدها و لسیتین می باشد که برای ساخت غشای سلولهای مغزی ضروری هستند.در زمینه یتقویت هوش، ارزش آن عمدتاً مربوط به پروتئین هایش می باشد. تخم مرغ که به عنوان مرجع بررسی میزان پروتئین برای سایر مواد غذایی محسوب می گردد،سرشار از اسیدهای آمینه می باشد که در ساخت انتقال دهنده های عصبی نقش اساسی دارند.ترکیبی از اسیدآمینه های سرین و متیونین در فرآیند حافظه استفاده می شود در حالی که تولید نورآدرنالین و یادگیری وابسته به حضور تیروزین و فنیل آلانین بوده که همه این اسیدآمینه ها در تخم مرغ یافت می شوند.

7-اسفناج

درواقع اصرار مادرتان برای خوردن اسفناج کاملاً علمی می باشد. مطالعات نشان می دهند که افرادی که ویتامین ث بیشتری مصرف می کنند، تستهای حافظه، یادآوری و توجه و همچنین هوش بهتری نسبت به ازاسایرین دارند.  کارشناسان توصیه می کنند که روزانه حداقل 5 سهم میوه یا سبزی مصرف شود؛ البته مسئله مهم تنوع آن است. هنگام خرید سبزیجات رنگ های متفاوتی را انتخاب کنید، نه فقط به این خاطر که ظاهر زیبایی دارند بلکه باید از مواد مغذیِ همه آنها استفاده کنید. تمام سبزیجات برگدار سرشار از ویتامین ب9 یا فولات هستند که به نظر می رسد نقش مهمی در تکامل بافت عصبی جنین و همچنین بازسازی سلولهای خونی داشته باشد. اگر اسفناج دوست ندارید، کاهو، بروکلی، شاهی، و انواع مختلف گیاهان را مصرف کنید. در میان این سبزیجات، رزماری شایان ذکر است که دارای فلاونوئیدهایی(بیشتر آپیژنین) در رایحه خود می باشد که اثرات تحریکی روی حافظه و تمرکز از طریق افزایش جریان خون مغزی دارد.

بدون نظر

جواب دادن